SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Jak przebiega klasyfikacja odpadów w przedsiębiorstwie – zasady, kody i najczęstsze błędy

Prawidłowa klasyfikacja odpadów w przedsiębiorstwie to nie tylko wymóg formalny, ale również podstawa bezpiecznego i zgodnego z prawem gospodarowania odpadami. Choć katalog odpadów jest powszechnie znany, jego stosowanie w praktyce wciąż budzi wiele wątpliwości i niejednokrotnie nastręcza wielu problemów podmiotom wytwarzającym odpady. Jak prawidłowo klasyfikować odpady? Co decyduje o jego przynależności do konkretnej grupy? Jak uniknąć najczęstszych błędów? Przedstawiamy krok po kroku, jak powinna przebiegać klasyfikacja odpadów w przedsiębiorstwie.

Porada ekspertaBDO

Nowoczesne technologie uzdatniania wody

Woda to jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych - niezbędna do życia na ziemi i prawidłowego funkcjonowania istot żywych. Z uwagi na rozwój cywilizacyjny i wdrażanie nowoczesnych, wyrafinowanych technologii przemysłowych, jakość zasobów wodnych ulega gwałtownemu pogorszeniu. W wodzie surowej zaczęły pojawiać się nowe zanieczyszczania, substancje toksyczne tj.: metale ciężkie, pestycydy, farmaceutyki, mikroplastiki i inne, które stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia ludzkiego jak i środowiska. Priorytetem w tym zakresie jest zachowanie bezpieczeństwa dostaw wody pitnej dla społeczeństwa. Czy dzisiaj stosowane technologie uzdatniania wody surowej są wystarczające, czy stacje uzdatniania wody stoją przed koniecznością poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i wdrażania nowoczesnych technologii?

Porada ekspertaOchrona wody
24.03.2025

Usuwanie szkód powodziowych w świetle Ramowej Dyrektywy Wodnej i Prawa wodnego

Powodzie to jedno z największych wyzwań w gospodarce wodnej, które wiąże się nie tylko z usuwaniem szkód materialnych, ale także z ochroną środowiska i zapewnieniem bezpieczeństwa sanitarnego. Jakie działania podejmować, by skutecznie minimalizować skutki powodzi? Przedstawiamy rozwiązania w świetle Ramowej Dyrektywy Wodnej i polskiego Prawa wodnego, które pomagają chronić infrastrukturę, środowisko naturalne oraz zdrowie ludzi.

Porada ekspertaOchrona wody

Odpady budowlane i rozbiórkowe – podsumowanie zmian

Od 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowelizacja przepisów o odpadach, która ustaliła ostateczne brzmienie rozdziału o odpadach budowlanych i rozbiórkowych. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać od nowego roku.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
18.03.2025

Technologie przyszłości – jakie innowacje czekają branżę ściekową

Woda to jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych - odnawialny, ale nie nieograniczony. Wobec powyższego na całym świecie podejmowane są działania pod kątem racjonalnego korzystania z wody i wyeliminowania jej marnotrawstwa. Priorytetem w tej dziedzinie jest trend do tworzenia zamkniętych obiegów wodnych poprzez stosowanie wyrafinowanych metod oczyszczania ścieków celem powtórnego ich wykorzystania. Ale czy tylko chodzi o wodę?

Porada ekspertaEmisja ścieków
17.03.2025

Ustawa o odpadach: najważniejsze wymagania - webinar

Webinar jest poświęcony Ustawie o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. i przedstawia jej praktyczne zastosowanie w zarządzaniu gospodarką odpadami. Omówione zostaną kluczowe obowiązki przedsiębiorców, w tym prawidłowa klasyfikacja odpadów, zasady zbierania, magazynowania i przekazywania odpadów, a także wymagane decyzje administracyjne. Uczestnicy poznają zasady prowadzenia ewidencji odpadów w systemie BDO oraz składania sprawozdań. Ekspertka wskaże również najczęstsze błędy skutkujące sankcjami administracyjnymi oraz sposoby ich unikania zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Porada videoGospodarka odpadami

Nowoczesne rozwiązania w zarządzaniu osadami ściekowymi

Osady ściekowe są wyodrębniane ze ścieków podczas ich oczyszczania i stanowią niewielki procent wszystkich odpadów wytwarzanych w polskiej gospodarce. Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne oraz potencjalne zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego wymagają jednak odpowiedniej przeróbki i właściwego zagospodarowania. Dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie, realizowane w oczyszczalniach ścieków, ograniczały się głównie do magazynowania osadów na ich terenie.

Porada ekspertaEmisja ścieków

Odpady po opakowaniach z substancjami niebezpiecznymi – klasyfikacja i postępowanie

Odpady po opakowaniach zawierających pozostałości po substancjach niebezpiecznych są oznaczone kodem 15 01 10* i należą do kategorii odpadów niebezpiecznych. Są jednymi z najczęściej występujących odpadów niebezpiecznych, zarówno w dużych, jak i w małych przedsiębiorstwach. Ich klasyfikacja oraz sposób postępowania są ściśle regulowane przepisami prawa. Omawiamy, czym dokładnie są odpady po opakowaniach z substancjami niebezpiecznymi, jakie przepisy je regulują oraz jakie działania powinien podjąć wytwórca takich odpadów, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi regulacjami.

Porada ekspertaOpakowania

Ewidencja złomu z platyny i rodu – jak poprawnie prowadzić dokumentację?

Pytanie: Podmiot podczas procesu wytwarza złom platyny i rodu i przekazuje je dalej. Roczna ilość tego odpadu jest minimalna, wynosi około 70 g. Czy taki złom powinien być przekazywany na kartę przekazania odpadów, czyli KPO? Jak prawidłowo wykazać tę ilość w systemie BDO?
Pytania i odpowiedziBDO

Sprawozdanie z opakowań jednorazowych w gastronomii – jak je prawidłowo przygotować?

Przedsiębiorcy prowadzący lokale gastronomiczne mają obowiązek składania sprawozdania w BDO w różnych zakresach. Szczególnie istotne jest sprawozdanie z wydanych opakowań jednorazowych. Wyjaśniamy, jak poprawnie wypełnić dokumentację, jakie tabele w systemie BDO należy uzupełnić oraz jak obliczyć i uiścić należną opłatę za opakowania jednorazowe w gastronomii.

Porada ekspertaOpakowania