SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Tematy tygodnia

Tematyka

Przekroczenie emisji w corocznych pomiarach

Pytanie: Pytanie dotyczy sprawozdania emisji zanieczyszczeń pyłowych. Co roku, na podstawie decyzji, wykonujemy pomiary emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych z emitorów na terenie zakładu. W zeszłym roku nie mieliśmy żadnych przekroczeń, ale audytor dodał niepewność do wyniku, co spowodowało, że wynik był bliski wartości granicznej, ale nieprzekroczony. W tym roku zbliża się kontrola i istnieje obawa, że audytor ponownie doda niepewność, co może spowodować przekroczenie wartości. Czy w takiej sytuacji wynik kontroli może oznaczać, że wartości zostaną przekroczone? Co zrobić, aby uniknąć stwierdzenia niezgodności?
Pytania i odpowiedziEmisja gazów i pyłów do powietrza
29.12.2023

Jak radzić sobie z mikroplastikiem w ściekach

Mikroplastik, czyli cząstki plastików mniejsze niż 5 mm, są wykrywane w ściekach miejskich, na plażach, w osadach dennych, w wodach powierzchniowych, a także w organizmach żywych na całym świecie. Powstają z większych fragmentów plastiku w wyniku oddziaływania różnych sił (procesu prania, ścierania opon podczas hamowania, fotochemicznego rozpadu plastików itp.) lub pochodzą z produktów kosmetycznych, żywnościowych lub innych. Jak sobie radzić z mikroplastikiem ściekach?

Porada ekspertaOchrona wody

Sankcje za brak odpowiedniego utrzymania wylotów ścieków przemysłowych

Jakie przepisy należy stosować w stosunku do wylotów urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania ścieków do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych? Na kim ciąży obowiązek utrzymywania w należytym stanie tych wylotów? W przypadku nieprzestrzegania przepisów mogą być nałożone sankcje, które mogą obejmować kary finansowe lub wymóg przeprowadzenia niezbędnych prac naprawczych

Porada ekspertaEmisja ścieków

Nowe zasady sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami

Od 13 grudnia 2023 roku obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące gospodarki odpadami, które jest kluczowe dla zarządów wojewódzkich. Wprowadzone przepisy, będące rezultatem transpozycji unijnego prawodawstwa, wprowadzają kluczowe modyfikacje w sposobie zarządzania odpadami na poziomie wojewódzkim. Te zmiany, oparte na doświadczeniach z ostatnich lat, obejmują uproszczenie procedur i ulepszenie przejrzystości danych w planach gospodarki odpadami.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
18.12.2023

Czy powerbank z logiem firmy to akumulator?

Pytanie: Dla naszych klientów przygotowaliśmy powerbanki z logo firmy. Są one dostarczane bezpłatnie i wyłącznie na terenie kraju. Czy są one uznawane za akumulatory i czy podlegamy odpowiednim przepisom?
Pytania i odpowiedziInformacje ogólne

Likwidacja dzikiego wysypiska odpadów przez firmę - o czym należy pamiętać

Osoba odpowiedzialna za nielegalne porzucenie odpadów jest zobowiązana do ich usunięcia. Jednakże często trudno jest ustalić sprawcę takich działań, co powoduje, że obowiązek ten przechodzi na właściciela terenu, na który odpady zostały porzucone. Właściciel ten może korzystać z usług profesjonalnych firm do likwidacji nielegalnego wysypiska. Jakie więc obowiązki ciążą na podmiocie odpowiedzialnym za usuwanie dzikich wysypisk odpadów?

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Kiedy należy zaktualizować dane w KOBiZE

Pytanie: Nasza firma otrzymała aktualizacje decyzji na wprowadzanie gazów i pyłów z instalacji. Nowa decyzja ma nadany nowy numer. Dodatkowo w nowej decyzji mamy zaktualizowana ilość emitorów, zmianie uległy również substancje oraz ich ilości. Czy w związku z tym powinniśmy od razu dokonać aktualizacji teraz w systemie KOBiZE czy dopiero w momencie składania sprawozdania za bieżący rok?
Pytania i odpowiedziKOBiZE

Emisja hałasu na składowisku odpadów

Pytanie: Jaki jest wskaźnik hałasu dla skupu złomu przy rozładunku ręcznym, a jaki przy użyciu innych środków?
Pytania i odpowiedziEmisja hałasu do środowiska
28.11.2023

Odsprzedaż energii z instalacji fotowoltaicznej a Prawo zamówień publicznych

Pytanie: Podmiot nadrzędny przeprowadził przetarg na zakup energii elektrycznej dla podmiotów podległych, w tym dla naszego. Jeden z naszych oddziałów posiada umowę typu prosumenckiego, czyli kompleksową umowę obejmującą usługi dostawy energii, dystrybucji i odkupu energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne. W związku z koniecznością wypowiedzenia umowy kompleksowej, jesteśmy zobowiązani do zawarcia nowej umowy na sprzedaż energii wyprodukowanej przez naszą instalację fotowoltaiczną. Nasuwa się pytanie, czy w przypadku sprzedaży energii elektrycznej należy przeprowadzić postępowanie przetargowe, uwzględniając kwotę szacunkową transakcji?
Pytania i odpowiedziEnergetyka

Co to jest graniczny podatek węglowy (CBAM)?

CBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism) to mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2. Założeniem CBAM – który jest nazywany granicznym podatkiem węglowym – jest wprowadzenie mechanizmów umożliwiających osiągnięcie celu neutralności klimatycznej Unii Europejskiej najpóźniej do 2050 r. zgodnie z porozumieniem paryskim przez zmniejszenie ryzyka ucieczki emisji gazów cieplarnianych wynikającego z wyższego poziomu ambicji klimatycznych Unii. Oczekuje się, że CBAM pomoże też wspierać obniżanie emisyjności w państwach trzecich. Zobacz kogo będą dotyczyć nowe obowiązki i jakie importowane towary będzie obejmować.

Porada ekspertaKOBiZE