SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Sprzęt elektryczny i elektroniczny

Tematyka

Czy sprowadzanie sprzętu elektrycznego kwalifikuje się jako wprowadzanie do obrotu

Pytanie: Chcemy kupować w UE oraz poza nią używane maszyny do produkcji (giętarki, prasy, piły), które są zasilane energią elektryczną i w których są olej hydrauliczny i smary. Za granicą kupujemy również podzespoły do maszyn produkcyjnych. Czy jesteśmy wprowadzającym sprzęt elektryczny i produkty (oleje i smary) na rynek?
Pytania i odpowiedziSprzęt elektryczny i elektroniczny

Panele fotowoltaiczne w BDO - niestety są problemy

1 stycznia 2023 roku weszło w życie nowe rozporządzenie regulujące sposób obliczania masy zużytego sprzętu powstałego z paneli fotowoltaicznych. Nowe przepisy miały być ułatwieniem dla przedsiębiorców, niestety wprowadziły zamieszanie jeśli chodzi o składanie sprawozdań w BDO.

Porada ekspertaSprzęt elektryczny i elektroniczny

Import paneli fotowoltaicznych a opłata produktowa

Pytanie: W 2023 r. chcemy zakupić panele fotowoltaiczne z Czech i wprowadzić pierwszy raz na rynek polski. W jaki sposób należy obliczyć opłatę produktową wynikającą z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektroniczym? Znamy masę jaką chcemy wprowadzić na rynek, ale nie znamy masy zebranego w danym roku kalendarzowym na terytorium kraju zużytego sprzętu, powstałego ze sprzętu wprowadzonego do obrotu w danej grupie sprzętu [kg] (Mz). W jaki sposób mamy obliczyć Mz? Na karcie produktu jest informacja, że trwałość paneli wynosi 15 lat.
Pytania i odpowiedziSprzęt elektryczny i elektroniczny
10.01.2023

Audyt u recyklera za 2022 rok – na co zwrócić uwagę

Porada ekspertaGospodarka odpadami
22.12.2022

Czy dzierżawca sprzętu elektrycznego będzie figurował jako jego wprowadzający

Pytanie: Czy w sytuacji gdy firma sprowadza bezpośrednio z zagranicy sprzęt elektryczny i nie sprzedaje tego sprzętu, ale udostępnia klientom (hurtownie) na zasadzie dzierżawy, podlega pod ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym? Jeżeli tak, to jakie obowiązki wynikające z tej ustawy powinna spełnić?
Pytania i odpowiedziSprzęt elektryczny i elektroniczny

Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny może być także dystrybutorem

W niektórych sytuacjach wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny może być traktowany również jako dystrybutor. Czy wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami? Czy prowadzący będący jednocześnie dystrybutorem może przyjmować zużyty sprzęt tego samego rodzaju co produkowany? Czy musi mieć zezwolenie na zbieranie odpadów?

Porada ekspertaBDO
26.05.2022

Jak obliczyć poziomy zbierania zużytego sprzętu w przypadku nowej działalności

Przez wiele lat, sposób wyliczania poziomu zbierania dla wprowadzającego sprzęt rozpoczynającego działalność w danym roku kalendarzowym był kością niezgody. Ostatecznie udało się rozwiązać ten problem.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Przypominamy o obowiązku składania sprawozdań dotyczących zużytego sprzętu

Podmioty gospodarujące zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym muszą złożyć sprawozdanie z tej działalności. Termin składania sprawozdań za 2021 rok upływa 15 marca 2022 roku. Na co zwrócić uwagę opracowywania tych dokumentów?

AktualnościBDO

Skup i sprzedaż zużytego sprzętu elektronicznego – wymagania formalne

Pytanie: Czy firma, która nie przetwarza zużytego sprzętu elektronicznego, ale ma decyzję na zbieranie złomu w kodach 160214 oraz 160216, może zakupić w kraju złom w kodzie 160214 oraz 160216 i sprzedać go innemu podmiotowi? Czy można przekazać ten złom tylko w kraju innemu zbierającemu bądź przetwarzającemu, czy można też sprzedać za granice (kraje UE oraz spoza Unii).
Pytania i odpowiedziBDO
07.01.2022

Publiczne kampanie edukacyjne dotyczące wprowadzonego sprzętu – nie zapomnij się rozliczyć

Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny musi wywiązać się z obowiązku prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych. Jedną z opcji jest wpłata określonej kwoty na rachunek urzędu marszałkowskiego. Dnia 31 stycznia 2022 roku upływa termin rozliczenia się z tego obowiązku.

Porada ekspertaSprzęt elektryczny i elektroniczny
Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym definiuje ten sprzęt jako urządzenia, których prawidłowe działanie jest uzależnione od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych. W załączniku nr 1 tej ustawy znajdziesz kategoryzację elektroodpadów na grupy wraz z przykładami np. sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury (np. zamrażarki), monitory czy laptopy, lampy fluorescencyjne i LED, sprzęt wielkogabarytowy (odpady takie jak np. pralki, ale także sprzęt biurowy taki jak drukarki) i sprzęt małogabarytowy (np. żelazka) oraz małogabarytowy sprzęt telekomunikacyjny i informatyczny (np. telefony komórkowe i routery). Gabaryty to urządzenia, których co najmniej jeden z wymiarów jest większy niż 50 cm.