TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Sprzęt elektryczny i elektroniczny

Tematyka

Magazynowanie zużytych baterii i akumulatorów oraz elektroodpadów - szukamy wytycznych

Ogólne zasady magazynowania odpadów opisane są w art. 25 ustawy o odpadach. W przypadku niektórych rodzajów odpadów, dodatkowych wymagań można szukać w ustawach szczegółowych. Tak będzie np. w przypadku zużytych baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego. Analizując te ustawy, trzeba jednak uwzględnić rodzaj prowadzonej działalności w zakresie gospodarowania odpadami. 

Porada ekspertaBaterie i akumulatory

Jak udokumentować przyjmowanie zużytych świetlówek od klientów

Klienci często przynoszą do sklepów zużyte świetlówki. Jak dalej powinien z nimi postąpić właściciel sklepu i jakie obowiązki formalne na nim ciążą?

Porada ekspertaSprzęt elektryczny i elektroniczny

Jakich obowiązków nie możesz przekazać organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Część z obowiązków, z których musi się wywiązać wprowadzający sprzęt, można zlecić organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ale nie dotyczy to wszystkich rodzajów sprzętu.

ArtykułSprzęt elektryczny i elektroniczny

Jakie części urządzeń są wyłączone z przepisów ustawy o ZSEiE

Niektóre części składowe montowane w urządzeniach nie podlegają przepisom ustawy o ZSEiE, a co za tym idzie − przedsiębiorca jest zwolniony z wielu obowiązków. Muszą być jednak spełnione 3 przesłanki.

ArtykułSprzęt elektryczny i elektroniczny
Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym definiuje ten sprzęt jako urządzenia, których prawidłowe działanie jest uzależnione od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych. W załączniku nr 1 tej ustawy znajdziesz kategoryzację elektroodpadów na grupy wraz z przykładami np. sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury (np. zamrażarki), monitory czy laptopy, lampy fluorescencyjne i LED, sprzęt wielkogabarytowy (odpady takie jak np. pralki, ale także sprzęt biurowy taki jak drukarki) i sprzęt małogabarytowy (np. żelazka) oraz małogabarytowy sprzęt telekomunikacyjny i informatyczny (np. telefony komórkowe i routery). Gabaryty to urządzenia, których co najmniej jeden z wymiarów jest większy niż 50 cm.