TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

wzory dokumentów

Oświadczenie o zgodności z warunkami utraty statusu odpadów destruktu asfaltowego

Posiadacz odpadów ma obowiązek potwierdzić spełnienie warunków utraty statusu odpadów przez destrukt asfaltowy przez sporządzenie oświadczenia o zgodności, osobnego dla każdej badanej partii odpadów. Oświadczenie o zgodności z warunkami utraty statusu odpadów destruktu asfaltowego sporządza się w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach, po jednym dla posiadacza odpadów destruktu asfaltowego oraz dla podmiotu, który wykorzystuje ten destrukt asfaltowy.

Wniosek o przyśpieszenie postępowania o wpis do BDO

Urząd Marszałkowski ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku rejestracyjnego do BDO. Jeżeli sprawa się przeciąga, można złożyć do urzędu pismo z wnioskiem o rozpatrzenie wniosku wraz z uzasadnieniem o rozpatrzenie wniosku szybciej (pomimo, że już i tak jest po terminie 30 dni).

Wzór protokołu z wykonania usług czyszczenia separatora

Podmiot który świadczy usługę czyszczenia separatora i jest wytwórcą odpadów musi prowadzić ewidencję wytwarzanych odpadów oraz posiadać stosowne pozwolenia w tym zakresie. Rozliczenie pomiędzy podmiotem zlecającym usługę czyszczenia separatora a podmiotem świadczącym usługę przeważanie w praktyce odbywa się na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego oraz faktury. Tutaj prezentujemy wzór takiego protokołu.

Wniosek o zmianę klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na inne niż niebezpieczne

Artykuł 7 ust. 1 ustawy o odpadach wskazuje, że posiadacz odpadów może dokonać zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne, jeżeli wykaże, że nie posiadają one właściwości powodujących, że odpady są odpadami niebezpiecznymi. Zmiana klasyfikacji wymaga złożenia wniosku, o którym mowa w art. 8 ww. ustawy. Do wniosku dołącza się wyniki badań właściwości odpadów przewidzianych do zmiany klasyfikacji oraz ocenę tych wyników badań w odniesieniu do badanych właściwości odpadów.  

Zgoda na wprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych

Wprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych podmiotu trzeciego stanowi szczególne korzystanie z wód i wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Najczęstszym przypadkiem jest odprowadzanie ścieków powstających w magazynach do kanalizacji parku logistycznego. Do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego konieczne jest uzyskanie zgody.

Reklamacja opłaty za usługi wodne

Zgodnie z ustawą Prawo wodne podmioty korzystające z usług wodnych są zobowiązane do ponoszenia opłat. Wysokość opłat ustalają Wody Polskie, na podstawie oświadczeń składanych przez przedsiębiorców. Zdarza się, że wysokość i sposób ustalenia opłaty budzi wątpliwości. Prawo umożliwia złożenie reklamacji i wniesienie o ponowne naliczenie opłaty. Reklamacja może zostać wykonana tylko raz w odniesieniu do każdego kwartału i nie wstrzymuje biegu płatności.

Wniosek o przeniesienie pozwolenia wodnoprawnego

Ustawa Prawo wodne przewiduje możliwość przeniesienia pozwolenia wodnoprawnego. Przeniesienie jest możliwe po złożeniu wniosku do Wód Polskich, do którego dołącza się oświadczenie podmiotu, na rzecz którego przenoszone jest pozwolenie wodnoprawne, o przyjęciu wszystkich warunków określonych w tym pozwoleniu wodnoprawnym.

Protokół czynności serwisowych urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych

Protokół czynności serwisowych urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych stanowi podstawę do wykonania wpisu do karty urządzenia w CRO (Centralny Rejestr Operatorów). Terminowy i prawidłowy wpis jest możliwy wyłącznie w przypadku, gdy protokół zawiera wszystkie wymagane informacje. W przepisach nie określono wzoru protokołu, dlatego należy samodzielnie zapewnić, aby protokół spełniał wymagania pozwalające na dokonanie pełnego wpisu do CRO.

Procedura nadawania uprawnień do karty urządzenia w CRO

CRO, czyli Centralny Rejestr Operatorów to system, w którym gromadzone są informacje o urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych i przeciwpożarowych zawierających fluorowane gazy cieplarniane i substancje kontrolowane. Do systemu wpisuje się szczegółowe informacje m.in. o wykonanych kontrolach szczelności. Ze względu na to, że kary za nieterminowy wpis są wysokie, warto nadać uprawnienia do systemu kilku osobom, które będą czuwać nad prawidłową realizacją obowiązków w CRO.

Oświadczenie dotyczące uprawnienia w zakresie gospodarowania odpadami - Wzór

Podmioty prowadzące zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów muszą posiadać zezwolenia. Zezwolenia, które zostały wydane przed 5 września 2018 r. wymagały złożenia wniosku aktualizacyjnego w terminie do 5 marca 2020 r. Jeżeli wniosek został złożony – zezwolenie jest w mocy do dnia wydania nowego rozstrzygnięcia w drodze decyzji administracyjnej. Ze względu na przewlekłość postępowań ws. aktualizacji warto zabezpieczyć się oświadczeniem, że zezwolenie wydane przed 5 września 2018 r. uprawnia podmiot do gospodarowania odpadami.


 

Wzór informacji o przekazywanych odpadach

Przepisy przewidują wyjątki od obowiązku wystawiania karty przekazania odpadów (KPO). KPO nie musi wystawiać m.in. nieprofesjonalny zbierający, osoba fizyczna, przedsiębiorca zwolniony z ewidencji odpadów na mocy rozporządzenia. Zawsze jednak wymagana jest dokumentacja, z której wynika, jaki odpad został przekazany i do kogo ma zostać dostarczony. Transportujący musi posiadać taki dokument w trakcie przewozu odpadów.