Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZgodnie z art. 13 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym przedsiębiorca wprowadzający do obrotu sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych jest zobowiązany do informowania konsumentów m.in. o systemach zwrotu zużytego sprzętu. Informację należy dołączyć do sprzętu, np. w instrukcji obsługi lub na opakowaniu.
Zgodnie z art. 42 ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, który sprzedaje produkty w opakowaniach, jest obowiązany przekazywać konsumentom informacje o dostępnych systemach zwrotu, zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych, zasadach właściwego postępowania z odpadami opakowaniowymi oraz znaczeniu oznaczeń stosowanych na opakowaniach. Informacje te udostępnia się co najmniej przez wywieszenie ich w miejscu sprzedaży. Kara za brak informacji wynosi od 500 zł do 20 000 zł.
Firma, która posiada konto w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) może ustanowić pełnomocnika, który będzie w jej imieniu administrował w rejestrze. W CRO należy zarejestrować urządzenia, które zawierają powyżej 5 ton ekwiwalentu CO2 fluorowanych gazów cieplarnianych lub powyżej 3 kg substancji zubożających warstwę ozonową. Warto jednocześnie upoważnić pełnomocnika do dokonywania w CRO wpisów dotyczących czynności serwisowych, w tym okresowych kontroli szczelności.
Firma, która posiada konto w Bazie Danych Sprawozdań (BDS) może ustanowić pełnomocnika, który będzie w jej imieniu administrował w bazie i składał sprawozdania. Do składania sprawozdań zobowiązane są podmioty gospodarujące substancjami zubożającymi warstwę ozonową (SZWO) i fluorowanymi gazami cieplarnianymi (FGC), tj.: wywożące i przywożące, stosujące w produkcji produktów lub urządzeń zawierających SZWO lub FGC, stosujące w instalacji, serwisowaniu lub konserwacji urządzeń zawierających SZWO lub FGC, stosujące w innych procesach, prowadzące odzysk, recykling, regenerację lub niszczenie SZWO lub FGC.
DPR jest dokumentem, który potwierdza przetworzenie odpadów opakowaniowych w instalacjach zlokalizowanych na terenie Polski. Zgodnie z ustawą o odpadach wnioskowanie o DPR i wstawianie tych dokumentów powinno być możliwe w systemie BDO, ale nie uruchomiono tej funkcjonalności. W związku z tym wnioskowanie nadal odbywa się w formie papierowej – według wzorów wypracowanych przez branżę. We wniosku należy wskazać numery kart przekazania odpadów (KPO).