Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

system kaucyjny

1 czesc_okladka

Webinar: System kaucyjny – obowiązki wprowadzających

Dyrektywa Single Use Plastics (SUP) nakłada na wprowadzających niektóre opakowania na napoje dodatkowe obowiązki m.in. w zakresie zapewniania wymaganych poziomów zbierania oraz poziomów zawartości recyklatu. Niezapewnienie tych poziomów będzie skutkowało koniecznością ponoszenia opłaty produktowej. Stawki planowanych opłat produktowych są wysokie i z pewnością wprowadzający będą chcieli ich uniknąć. Opłata za nieosiągnięcie poziomów zbierania ma wynieść 12,50 zł/kg, natomiast za nieosiągnięcie poziomu zawartości recyklatu – 1,00 zł/kg. W trakcie webinarium zostaną przedstawione rodzaje opakowań, które będą objęte dodatkowymi obowiązkami. Rodzaje zostaną powiązane z obowiązująca od 24 maja 2023 r. definicją opakowania na napoje, zgodnie z którą takim opakowaniem jest opakowanie na płyn przeznaczony do bezpośredniego wypicia, bez konieczności poddania go obróbce, w szczególności na wodę, sok, nektar, mleko, jogurt i inny pitny produkt mleczny, napój alkoholowy, z wyłączeniem płynów będących produktami leczniczymi oraz żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego. Zostanie również przedstawiona różnica pomiędzy podmiotem wprowadzającym napoje a podmiotem wprowadzającym napoje bezpośrednio (wprowadzający napoje bezpośrednio to nowa grupa przedsiębiorców, której nie było w dotychczasowych przepisach związanych z wprowadzaniem opakowań do obrotu).

Komisje sejmowe rekomendują przyjęcie systemu kaucyjnego bez poprawek

Obecnie procedowana jest w Senacie ustawa wdrażająca w Polsce system kaucyjny. W trakcie prac zgłoszono trzy poprawki, ale ostatecznie komisje senackie przychylają się do tego, by przyjąć ustawę bez poprawek.

Nowy podmiot na rynku opakowaniowym

Według założeń projektu kaucyjnego, system kaucyjny będzie organizowany i prowadzony przez podmioty reprezentujące. Będzie to nowy rodzaj podmiotów na rynku, dla których przewidziano odrębne wymagania.

Dyrektywa SUP i projekt kaucyjny – nowe obowiązki sklepów

Na działalność sklepów znacząco wpłyną zmiany przewidziane w projektach SUP i kaucyjnym. Znacząco wzrosną obciążenia administracyjne związane z prowadzeniem ewidencji i sprawozdawczości, a także zostanie wprowadzony obowiązek pobierania opłat od klientów.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są założenia projektów SUP i kaucyjnego
  • jakie obowiązki będą ciążyły na sklepach po wejściu nowych przepisów
  • co jeszcze się zmieni

System kaucyjny w Łotwie działa już pół roku

Podczas gdy w Polsce wciąż trwają prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego, w Łotwie działa on już od lutego 2022 r. Z końcem lipca zakończył się okres przejściowy wymagany do płynnego wprowadzenia przepisów.