Resort pracuje nad technicznymi rozwiązaniami systemu kaucyjnego
W dniu 1 marca 2024 r. wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska wzięła udział w debacie „Budujemy system kaucyjny – jak biznes odpowiada na nowe wyzwania” zorganizowanej przez redakcję Rzeczpospolitej. O czym była mowa?
Wiceminister podczas spotkania zapewniła, że patrząc na zgłoszenia operatorów systemu kaucyjnego, nie ma powodu sądzić, że są tam firmy, które mogą być nieuczciwe.
Postulaty branży wzięte pod uwagę
Anita Sowińska zapowiedziała także przygotowanie technicznej nowelizacji ustawy, która wprowadza system kaucyjny.
– Zapewniam, że MKiŚ pracuje nad postulatami branży i będzie proponować zmiany prawne dla zabezpieczenia systemu i jego skutecznego wdrożenia – ogłosiła wiceminister.
Najważniejsze cele i zasady
Przepisy dotyczące systemu kaucyjnego zostały wprowadzone 13 lipca 2023 r. nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Podstawą prac nad ustawą była dyrektywa w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. dyrektywa SUP).
Zmiany mają na celu zmniejszenie zanieczyszczenie środowiska przez odpady opakowaniowe oraz zwiększenie poziomu selektywnego zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych. Przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym będą zobowiązani do umieszczania na tych opakowaniach oznakowania określającego wysokość kaucji.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: gov.pl/web/klimat