Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Ostatnie powodzie w Polsce przyniosły ogromne zniszczenia, w tym w lasach. Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Katowicach, Zielonej Górze, Poznaniu oraz we Wrocławiu odnotowały tysiące hektarów zalanych terenów. Największe straty zanotowano we Wrocławiu, gdzie po jednym dniu zgłoszono zalanie 9115 hektarów lasów. Leśnicy dopiero zaczynają liczyć pełne straty, które obejmują nie tylko drzewostany, ale także infrastrukturę leśną, taką jak drogi, mosty i urządzenia retencyjne, które miały służyć zarówno lasom, jak i lokalnym społecznościom.
Potężna powódź nawiedziła południowe i południowo-wschodnie tereny Polski, zalewając m.in. Nysę, Kłodzko, Głuchołazy czy Lądek-Zdrój. W obliczu tej tragedii samorządy z całego kraju szybko zorganizowały zbiórki i pomoc dla poszkodowanych. Wsparcie płynie zarówno z dużych miast, jak i mniejszych miejscowości.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał 36,4 mln zł z programu FEnIKS na projekty mające na celu „odbetonowanie” i zazielenianie terenów miejskich w sześciu polskich miastach. Inicjatywa ta jest krokiem w stronę adaptacji miast do zmieniających się warunków klimatycznych.
Nasilające się nawałnice i gwałtowne opady deszczu stają się poważnym wyzwaniem dla infrastruktury i zarządzania wodą deszczową w Polsce. Skutki tych ekstremalnych zjawisk pogodowych pokazują, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie i inwestycje w ochronę środowiska. Poniedziałkowe burze przyniosły ogromne zniszczenia w województwie mazowieckim. Choć nie odnotowano osób rannych, straty materialne są znaczne.
Zbiorniki oraz inne urządzenia do retencjonowania wód opadowych i roztopowych zyskują coraz szersze grono entuzjastów, co jest zrozumiałe, ponieważ wykorzystanie tych zasobów może przynieść wymierne korzyści, przede wszystkim finansowe. Jednak analizując obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa stwierdzić można, że nie są one ani proste ani oczywiste.
Z artykułu dowiesz się m.in. o:
Unia Europejska przekaże ponad 7 mld zł na rozwój retencji na obszarach miejskich w Polsce do 2027 roku. W ramach programu FEnIKS dofinansowane będą m.in. działania z zakresu renaturyzacji wód, budowy i modernizacji urządzeń retencyjnych i przeciwpowodziowych. Wśród beneficjentów środków europejskich są Wody Polskie.
Naturalna retencja to zdolność do gromadzenia i przechowywania wody w określonym czasie. W tym aspekcie oprócz zbiorników naturalnych oraz sztucznych szczególnie istotną rolę pełni gleba na terenach zielonych, np. las, łąka, park, wszelkie tereny niezagospodarowane określane mianem powierzchni biologicznie czynnej. W tym przypadku naturalna retencja nie służy do magazynowania wody w celu jej bezpośredniego wykorzystania, a pełni kluczową rolę polegającą na ochronie i odnowie zasobów wodnych poprzez regulację i kontrolę obiegu wody w środowisku naturalnym. Ze względu na jej znaczenie, zmniejszanie naturalnej retencji zostało uregulowane w przepisach ustawy Prawo wodne.
Z artykułu dowiesz się m.in.
Opad jest podstawowym źródłem wody w mieście i początkiem wielu pozytywnych procesów w jego przestrzeni. Oczyszcza powietrze, łagodzi mikroklimat, poprawia warunki życia mieszkańców. Dzięki niemu, w silnie zmienionym środowisku miasta, może funkcjonować zieleń i małe ekosystemy wodne, kształtujące zdrowe środowisko życia dla ludzi. Dobrze zaplanowane tereny zieleni zapobiegają z kolei powodziom i miejskiej suszy, stanowiąc przestrzeń dla bezpiecznego gromadzenia wody opadowej. Zgodnie z obecnym stanem prawnym wody opadowe i roztopowe to wody będące skutkiem opadów atmosferycznych.
Program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030, jest dokumentem strategicznym i skupia się na kompleksowym rozpatrywaniu możliwości i ścieżek rozwoju retencji wodnej. Zawiera on szczegółowe plany i strategie, mające na celu zwiększenie zdolności do gromadzenia i zrównoważonego wykorzystywania zasobów wodnych, w odpowiedzi na rosnące wyzwania związane z niedoborem wody."
W czasach zagrożenia suszą każda kropla wody jest ważna! Ważne jest też racjonalne korzystanie z wody i szukanie rozwiązań, które pomogą zbierać wodę, która może być jeszcze wykorzystania do innych celów. Dowiesz się jak można zatrzymać wodę w mieście.