SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

przetwarzanie odpadów

Mobilne urządzenie do odzysku odpadów - z zezwoleniem czy bez

Eksperci uważają, że ustawa o odpadach zawiera luki prawne dotyczące zezwoleń na mobilne przetwarzanie odpadów, ponieważ na etapie wnioskowania trudno zdefiniować, gdzie urządzenie do przetwarzania będzie eksploatowane. Jak z tego wybrnąć?

Z artykuł dowiesz się:

  • jak określić miejsce przetwarzania odpadów w przypadku mobilnego urządzenia
  • kiedy będzie potrzebne zezwolenie na prowadzenie tej działalności

Świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami

Pytanie: Czy przetwarzający odpady w instalacji w procesie R12 (odpady złomu metali żelaznych) musi zatrudnić kierownika, który posiada świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami?

Z artykułu dowiesz się:

  • kiedy trzeba zatrudnić kierownika spalarni odpadów
  • jakie są konsekwencje braku świadectwa potwierdzającego kwalifikacje kierownika 

Jakie technologie przetwarzania odpadów mogą pomóc w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu

Przyjęta europejska strategia wobec tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym zakłada nie tylko, że wszystkie opakowania mają być poddawane recyklingowi, ale także, że zmniejszy się zużycie plastikowych produktów jednorazowego użytku. Czy są jakieś sposoby, by osiągnąć postawione cele?

Z artykułu dowiesz się, jakie są sposoby przetwarzania odpadów i jakie wyzwania w tym zakresie czekają przedsiębiorców. 

Propozycja przedstawiona przez Komisję Europejską zakłada, że do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych powinny się już nadawać do recyklingu.

Kontrola w zakładzie przetwarzającym odpady - co sprawdzi inspektor

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) może skontrolować zakład przetwarzania odpadów. Jakie aspekty mogą być sprawdzane podczas takiej kontroli?

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje kontroli,
  • czy sposób magazynowania może podlegać kontroli,
  • czy inspektor sprawdzi BDO.

Do zadań własnych Inspekcji Ochrony Środowiska (IOŚ) należy m.in. kontrola podmiotów korzystających ze środowiska. Uprawnienia kontrolne WIOŚ dotyczą nie tylko przestrzegania przepisów ochrony środowiska i zapisów zawartych w decyzjach środowiskowych (duś), ale również magazynowania odpadów, monitoringu wizyjnego oraz dokumentacji elektronicznej w bazie BDO.

Kontrola WIOŚ może być bardzo szczegółowa i wielopłaszczyznowa. Od 2018 roku powstają w Polsce nowe jednostki laboratoryjne inspekcji, których zadaniem jest badanie jakości, składu i pochodzenia odpadów. Wzrasta również liczba samych inspektorów prowadzących terenowe kontrole gospodarowania odpadami. Działania te służą ułatwieniu prowadzenia planowych i pozaplanowych, tj. zapowiedzianych i niezapowiedzianych, postępowań kontrolnych w systemie całodobowym, 7 dni w tygodniu.

Inspektorzy prowadzą kontrole planowe na podstawie pisma powiadamiającego i planów kontroli oraz pozaplanowe przede wszystkim na wniosek organów administracji publicznej oraz jako interwencje. Kontrole interwencyjne występują w przypadku skarg, podejrzenia zanieczyszczenia środowiska, poważnej awarii bądź w celu przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa, ewentualnie wykroczenia.