Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZgodnie z ustawą Prawo wodne podmioty korzystające z usług wodnych są zobowiązane do ponoszenia opłat. Wysokość opłat ustalają Wody Polskie, na podstawie oświadczeń składanych przez przedsiębiorców. Zdarza się, że wysokość i sposób ustalenia opłaty budzi wątpliwości. Prawo umożliwia złożenie reklamacji i wniesienie o ponowne naliczenie opłaty. Reklamacja może zostać wykonana tylko raz w odniesieniu do każdego kwartału i nie wstrzymuje biegu płatności.
Ustawa Prawo wodne przewiduje możliwość przeniesienia pozwolenia wodnoprawnego. Przeniesienie jest możliwe po złożeniu wniosku do Wód Polskich, do którego dołącza się oświadczenie podmiotu, na rzecz którego przenoszone jest pozwolenie wodnoprawne, o przyjęciu wszystkich warunków określonych w tym pozwoleniu wodnoprawnym.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, który dostosowuje polskie prawo do dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.
Stosowanie i przechowywanie nawozów naturalnych reguluje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przyjęcia programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu z 12 lutego 2020 r.
Z artykułu dowiesz się min.:
Przepisy dopuszczają możliwość przeniesienia pozwolenia wodnopranwego na rzecz innego podmiotu. A zatem podmiot, który chce przejąć studnię, nie musi ubiegać się o nową decyzję. Jak przebrnąć przez tę procedurę?
Z artykułu dowiesz się:
21 kwietnia 2022 r. weszła w życie ustawa z 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne, dzięki której procedura tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, będzie dużo krótsza.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Wniosek taki powinien być złożony do właściwego organu w zakresie zgód wodnoprawnych, z pewnym wyprzedzeniem, np. pół roku przed upływem terminu ważności dotychczasowego pozwolenia wodnoprawnego, aby organ miał czas na analizę dokumentacji oraz przeprowadzenie postępowania administracyjnego, zgodnie z wymaganą procedurą.
Z artykułu dowiesz się m.in. co stoi przeszkodzie do zawarcia umowy na odbiór wód deszczowych i roztopowych oraz ich zagospodarowanie przez właściciela kanalizacji z innym podmiotem.