SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

opakowania i odpady opakowaniowe

 Eksport opakowań za granicę - jak przygotować roczne sprawozdanie opakowaniowe 

Pytanie: Pracuję w firmie produkującej i sprzedającej maszyny w opakowaniach dla klientów krajowych oraz zagranicznych. Firma nie ma umów dotyczących recyklingu, odzysku itp. W sprawozdaniu o produktach i opakowaniach wypełniamy tabelę 5.1 dla produktów wprowadzonych do obrotu w kraju. Co z produktami w opakowaniach wywiezionymi za granicę? Czy dane wpisać do tabeli 3 (informacja o wywiezionych za granicę opakowaniach)?

Z artykułu dowiesz się jak wypełnić sprawozdanie o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami, w przypadku wywiezionych za granicę opakowań.

Dyrektywa SUP i projekt kaucyjny – nowe obowiązki sklepów

Na działalność sklepów znacząco wpłyną zmiany przewidziane w projektach SUP i kaucyjnym. Znacząco wzrosną obciążenia administracyjne związane z prowadzeniem ewidencji i sprawozdawczości, a także zostanie wprowadzony obowiązek pobierania opłat od klientów.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są założenia projektów SUP i kaucyjnego
  • jakie obowiązki będą ciążyły na sklepach po wejściu nowych przepisów
  • co jeszcze się zmieni

Jakie rodzaje opakowań muszą być raportowane w LUCID

Pytanie: Firma sprzedaje na rynek niemiecki, posiada numer rejestracyjny w LUCID, zapisana jest do organizacji odzysku LIZENZERO. Jakiś czas temu weszły znowelizowane przepisy. Czy zgodnie z nimi, palety drewniane również należy uwzględniać w raportach?

Z artykułu dowiesz się czy jakie środzaje opakowań są wyłączone z LUCID.

Ewidencja wprowadzanych opakowań i produktów w opakowaniach

Wprowadzający opakowania lub produkty w opakowaniach musi prowadzić ewidencję rodzaju i masy opakowań, które wprowadza do obrotu w danym roku kalendarzowym. Obowiązek ten wynika z art. 22 ustawy z 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Ustawodawca nie określa wprost w jakiej formie taką ewidencję należy prowadzić. Tutaj proponujemy jedno z możliwych rozwiązań.


 

Czy można poprawiać błędy w wystawionych dokumentach DPR

Z artykułu dowiesz się:

  • kto ponosi odpowiedzialność za błędy w DPR
  • czy można nanosić poprawki

Duże zmiany w projekcie dotyczącym systemu kaucyjnego

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało wprowadzenie zmian w projekcie ustawy wdrażającej system kaucyjny w Polsce. Nowością ma być m.in. objęcie systemem kaucyjnym aluminiowych puszek oraz małych butelek po alkoholu tzw. „małpek”.

Dokument potwierdzający eksport lub wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych w celu poddania ich recyklingowi (EDPR)

Dokument potwierdzający eksport lub wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych w celu poddania ich recyklingowi (EDPR) jest wystawiany są na wniosek wprowadzającego produkty w opakowaniach, organizację odzysku opakowań lub organizację samorządu gospodarczego przez przedsiębiorcę eksportującego odpady opakowaniowe lub dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów opakowaniowych. Tutaj znajdziesz wzór takiego dokumentu.