Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZ artykułu dowiesz się:
Z artykułu dowiesz się jak wypełnić sprawozdanie o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami, w przypadku wywiezionych za granicę opakowań.
Teoretycznie, przepisy dotyczące ROP powinny zacząć obowiązywać od 2023 roku. Jednak prace nad tym projektem zostały wstrzymane i trudno stwierdzić, czy i w jakim kształcie ostatecznie przepisy wejdą w życie. Poza tym, w projekcie jest wiele niejasności, które trudno zinterpretować.
Z artykułu dowiesz się:
Na działalność sklepów znacząco wpłyną zmiany przewidziane w projektach SUP i kaucyjnym. Znacząco wzrosną obciążenia administracyjne związane z prowadzeniem ewidencji i sprawozdawczości, a także zostanie wprowadzony obowiązek pobierania opłat od klientów.
Z artykułu dowiesz się:
Do 15 października 2022 roku właściciele sklepów, którzy oferują swoim klientom torby jednorazowe z tworzyw sztucznych muszą przekazać na konto marszałka województwa pobraną w III kwartale 2022 roku opłatę recyklingową.
Z artykułu dowiesz się czy jakie środzaje opakowań są wyłączone z LUCID.
Wprowadzający opakowania lub produkty w opakowaniach musi prowadzić ewidencję rodzaju i masy opakowań, które wprowadza do obrotu w danym roku kalendarzowym. Obowiązek ten wynika z art. 22 ustawy z 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Ustawodawca nie określa wprost w jakiej formie taką ewidencję należy prowadzić. Tutaj proponujemy jedno z możliwych rozwiązań.
Do 31 sierpnia 2022 r. podmioty przekazujące odpady opakowaniowe do recyklingu mogą składać wnioski o wydanie dokumentów potwierdzających te działania (tzw. DPR) w II kwartale 2022 r. Podpowiadamy, co zrobić w przypadku wykrycia błędów w tych dokumentach.
Z artykułu dowiesz się:
Z artykułu dowiesz się, czy wprowadzanie produktów na własny użytek zwalnia z uzyskania wpisu do BDO.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało wprowadzenie zmian w projekcie ustawy wdrażającej system kaucyjny w Polsce. Nowością ma być m.in. objęcie systemem kaucyjnym aluminiowych puszek oraz małych butelek po alkoholu tzw. „małpek”.
Dokument potwierdzający eksport lub wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych w celu poddania ich recyklingowi (EDPR) jest wystawiany są na wniosek wprowadzającego produkty w opakowaniach, organizację odzysku opakowań lub organizację samorządu gospodarczego przez przedsiębiorcę eksportującego odpady opakowaniowe lub dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów opakowaniowych. Tutaj znajdziesz wzór takiego dokumentu.