Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie dotyczące udokumentowania odbioru odpadów od podmiotów nieprowadzących ewidencji odpadów.
1 grudnia 2022 r. Sejm przyjął ustawęo szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, która wprowadza zmiany w ustawie z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. To oznacza, że przesunięty zostanie z 1 stycznia 2023 r. na 1 stycznia 2025 r. termin wejścia w życie przepisów dotyczących obowiązku selektywnego zbierania odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
W przypadku odpadów budowlanych trzeba wiedzieć, że inaczej traktuje się odpady remontowe wytworzone podczas remontu w obiektach firmowych i w budynkach prywatnych, a inaczej odpady wytworzone przez firmę remontową.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kwestia odpadów remontowych powinna być domówiona na etapie ustalania warunków współpracy, a zapis odnośnie strony odpowiedzialnej za uporządkowanie odpadów uwzględniony w umowie.
Pomocnym narzędziem w tej kwestii jest definicja „wytwórcy odpadów” zapisana w ustawie o odpadach. Przez „wytwórcę odpadów” rozumie się każdego, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów), oraz każdego, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów; wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej (art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach).