Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie z grupy do walki z Przestępstwami przeciwko Ochronie Środowiska w ostatnim czasie ujawnili kolejne dwa nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 30 października 2023 r. podpisał umowę z Caritas Polska. Na przedsięwzięcia edukacyjno-promocyjne i informacyjne o tym, jak przeciwdziałać nadkonsumpcji zostanie przekazane ponad milion złotych.
Rozporządzenie Ministra Finansów z 9 października 2023 r. wprowadza katalog towarów (odpadów), których przewóz jest monitorowany w systemie SENT, również gdy rozpoczyna się na terenie kraju. Jakich odpadów to dotyczy?
Nielegalne składowiska stanowią poważne zagrożenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Występowanie nielegalnych składowisk odpadów wiąże się z ryzykiem skażenia gleby oraz wód gruntowych i powierzchniowych. Dodatkowo, na takie dzikie składowiska często trafiają odpady niebezpieczne, które stanowią największe zagrożenie dla naturalnego stanu gleby oraz dla ekosystemu wodnego, występującego na obszarze składowiska lub w jego bliskim sąsiedztwie. W artykule zdobędziesz informacje, które pozwolą ci przyczynić się do skuteczniejszej ochrony środowiska.
W Dzienniku Ustaw 28 sierpnia 2023 r. opublikowano ustawę o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych (Dz. U. 2023 poz. 1719). Jej celem jest rozwiązanie problemów, które wywołały odpady zgromadzone w przeszłości na wielkoobszarowych terenach należących do Skarbu Państwa.
Etykiety samoprzylepne, choć wydają się niewielkimi elementami, w rzeczywistości mogą istotnie przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska. W artykule skupiamy się na problemie ustalenia właściwych kodów odpadów dla etykiet samoprzylepnych, aby skutecznie zarządzać tym rodzajem odpadu w przedsiębiorstwach.
Odpady medyczne wymagają specjalnego postępowania, którego celem jest ograniczenie potencjalnie niebezpiecznych właściwości tych odpadów oraz ich ewentualnego szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Proces zbierania odpadów jest realizowany przez uprawnione podmioty, które posiadają odpowiednie zezwolenia. Dodatkowo te podmioty są zobowiązane do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa oraz dostosowywania się do wymagań regulacji.
W artykule przeczytasz m.in.:
Nielegalne wysypiska śmieci to wciąż aktualny problem, o którym coraz częściej słyszy się w mediach. W tym artykule ekspert radzi, jakie działania podjąć w celu zlikwidowania dzikiego składowiska. Przepisy prawa określają działania, które należy podjąć w takiej sytuacji. Dzikie wysypisko śmieci lub takie, którego właściciel nie przestrzega przepisów, stanowi nie tylko estetyczny problem, ale również potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i ekosystemu.
W artykule przeczytasz:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 4,5 mln zł dotacji na likwidację składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości Dargosław, w gminie Brojce.
W dniu 5 lipca 2023 r. Komisja Europejska opublikowała projekt nowelizacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów (COM(2023) 420 final). Teraz MKiŚ zaprasza do jej konsultacji.