Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW KOBiZE wbudowane są wskaźniki emisji, dlatego do obliczenia wystarczy podanie ilości i rodzaju paliwa – pozostałe procesy są realizowane bez konieczności wykonywania działań matematycznych przez firmę.
W artykule przedstawiamy przykładowe obliczenia dotyczące emisji ze spalania paliw
Pierwszy kwartał każdego roku to czas wzmożonych obowiązków sprawozdawczych. Do końca lutego trzeba złożyć raport do KOBIZE a w marcu sprawozdanie do marszałka województwa. Jakie rozróżniamy źródła emisji? Jak określić jej wielkość?
Z artykułu dowiesz się:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji.
Coraz mniej czasu zostało na złożenie raportu do KOBIZE. Przypominamy, że trzeba go złożyć do końca lutego 2022 roku. Po tym terminie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami będzie weryfikował dane podane w raporcie. Jeśli okaże się, że popełniłeś jakiś błąd, będziesz miał szansę go poprawić.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Wskaźniki emisyjności produktów są informacją wykorzystywaną w ocenie zmian ekologicznej kondycji poszczególnych branż gospodarczych. Mają również zastosowanie przy prognozowaniu emisji, a także wyliczaniu efektu ekologicznego w przypadku modernizacji lub realizacji nowych przedsięwzięć skutkujących ograniczeniem emisji.
Do końca lutego 2022 lutego prowadzący instalację muszą złożyć raport do KOBIZE, a do końca marca 2022 roku wykaz zawierający informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Zdarza się jednak, że jedną instalację prowadzi kilka podmiotów. Jak w takiej sytuacji przygotować rozliczenia środowiskowe?
Z artykułu dowiesz się:
Najważniejsze jest ustalenie, kto jest prowadzącym instalację. Pozwolenie na emisję gazów i pyłów ustala procesy, z których emitowane są substancje do powietrza oraz ilości tych zanieczyszczeń. Od razu nasuwa się pytanie, czy właściciel instalacji uwzględnił we wniosku o wydanie posiadanej decyzji wszystkie procesy i substancje emitowane przez poszczególne podmioty? Jest to pierwsza rzecz, na którą WIOŚ może zwrócić uwagę podczas ewentualnej kontroli.
Do 31 marca 2022 roku podmioty, które korzystają ze środowiska, muszą uiścić opłatę z tego tytułu. Gdzie ją wpłacić jeśli np. firma ma siedzibę w Poznaniu, a halę produkcyjną w Głogowie. Czy jeśli opłata jest niska, trzeba składać sprawozdanie?
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami informuje, że trwają prace nad tłumaczeniem na język polski nowego formularza rocznego raportu na temat wielkości emisji CO2 oraz sprawozdania z weryfikacji potrzebnych do sprawozdawczości wielkości emisji CO2 za 2021 rok.
Do 11 października 2021 roku operatorzy statków powietrznych przypisani do Polski jako państwa administrującego, muszą złożyć wniosek o zatwierdzenie planu monitorowania emisji z operacji lotniczych. Wniosek trzeba złożyć do Ministra Klimatu, na formularzu, który znajduje się na stronie KOBIZE pod adresem: https://www.kobize.pl/pl/fileCategory/id/9/monitorowanie-raportowanie-weryfikacja-emisji.