SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

fotowoltaika

Zwiększono budżet programu „Mój Prąd” o 450 mln zł

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że do budżetu programu „Mój Prąd” zostanie dołożone 450 mln zł. Zainteresowanie dofinansowaniem dla osób, które chcą wytwarzać energię na własne potrzeby, a jej nadwyżkę przekazują do sieci energetycznej jest bardzo duże. 

Jak traktować powierzchnię zajmowanego przez ogniwa fotowoltaiczne gruntu

Z artykułu dowiesz się, czy powierzchnia zajmowana przez ogniwo fotowoltaiczne jest powierzchnią zabudowy.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839) „powierzchnia zabudowy oznacza powierzchnię terenu zajętą przez obiekty budowlane oraz pozostałą powierzchnię przeznaczoną do przekształcenia, w tym tymczasowego, w celu realizacji przedsięwzięcia”.

Co warto wiedzieć o fotowoltaice

Panele fotowoltaiczne mogą służyć do wytwarzania prądu nie tylko dla gospodarstw domowych, ale także dla firm czy gospodarstw rolnych. Co warto wiedzieć na temat energii słonecznej?

Z artykułu dowiesz się:

  • czy możesz pozyskać dotacje zewnętrzne na fotowoltaikę,
  • jakie są wady i zalety fotowoltaiki,
  • czy fotowoltaika da Ci korzyści ekonomiczne.

Zgodnie z definicją ustawową zawartą w ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE)odnawialne źródło energii to odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów.

Panujące w Polsce warunki pozwalają na wykorzystanie energii z:

  • wody,
  • wiatru,
  • zasobów geotermalnych,
  • biopaliw – stałych,  ciekłych i biogazu,
  • otoczenia – poprzez pompy ciepła,
  • promieniowania słonecznego, co zostanie szerzej omówione w tym artykule.

Energia promieniowania słonecznego może być przetwarzana na ciepło lub na energię elektryczną. Wykorzystanie energii słonecznej umożliwiają takie instalacje, jak:

  • kolektory słoneczne,
  • ogniwa fotowoltaiczne,
  • elektrownie słoneczne (farmy fotowoltaiczne).

Kolektory słoneczne  są wykorzystywane do wytwarzania ciepła − podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub wody w basenach, do ogrzewania pomieszczeń, a także w przemyśle np. w różnego rodzaju suszarniach. W kolektorach słonecznych wykorzystywane jest zjawisko konwersji energii pochodzącej z promieniowania słonecznego na ciepło. Nośnikiem ciepła może być ciecz (np. glikol lub woda) w kolektorach cieczowych lub gaz (np. powietrze) w kolektorach gazowych. Na rynku dostępne są różne rodzaje kolektorów, np. kolektory płaskie, próżniowe, próżniowo-rurowe czy skupiające.