Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDnia 28 lutego 2023 roku mija termin składania sprawozdań o Substancjach Zubażających Warstwę Ozonową (SZWO) i Fluorowanych Gazach Cieplarnianych (f-gazach) w systemie BDS. Co wziąć pod uwagę wypełniając takie sprawozdanie?
Z artykułu dowiesz się:
BDS to internetowy system, poprzez który składa się sprawozdania dotyczące m.in. obrotu i stosowania tych substancji. Została ona utworzona na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o substancjach zubażających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.
Urządzenia zawierające fluorowane gazy cieplarniane (f-gazy) muszą być opatrzone odpowiednią etykietą, która wskazuje m.in. rodzaj i zawartość f-gazu. Przykłady urządzeń, które muszą być etykietowane to m.in. klimatyzatory i samochody.
Jednym z najczęściej pojawiających się błędów operatorów urządzeń jest przekonanie, że urządzenia (obiegi), które zawierają poniżej 3 kg substancji nie podlegają rejestracji.
Z artykułu dowiesz się jakie są aktualne przepisy dotyczące rejestracji w CRO.
Jednym z obowiązków operatorów klimatyzatorów oraz innych urządzeń chłodniczych powszechnie używanych w firmach, jest kontrolowanie szczelności tych urządzeń.
CRO, czyli Centralna Baza Operatorów jest jedną z mniej znanych baz danych środowiskowych. Baza zawiera dane o użytkownikach urządzeń zawierających substancje kontrolowane lub f-gazy (fluorowane gazy cieplarniane). Warto zapoznać się z wymaganiami w tym zakresie, ponieważ nieprzestrzeganie przepisów zagrożone jest wysokimi karami, a substancje wymienione powyżej znajdują się np. w klimatyzatorach, czyli urządzeniach powszechnie używanych w firmach.
Z artykułu dowiesz się, co to jest CRO i jakie urządzenia muszą być w niej zarejestrowane.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że 28 lutego 2022 r. mija termin złożenia sprawozdań, o którym mowa w art. 39 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych w zakresie Fluorowanych Gazów Cieplarnianych (F-GAZY) i Substancji Zubożających Warstwę Ozonową (SZWO) za poprzedni rok.
Aby ograniczyć emisję do atmosfery substancji zubażających warstwę ozonową oraz przyczyniających się do zwiększenia efektu cieplarnianego, wydano wiele rozporządzeń regulujących sposoby postępowania ze SZWO oraz f-gazami, w tym m.in. obowiązek certyfikacji przedsiębiorców i personelu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Certyfikaty dla przedsiębiorców wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego są bezterminowe. Zgodnie z art. 29 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubażających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych taki certyfikat powinien posiadać przedsiębiorca, który prowadzi działalność i wykonuje czynności dla osób trzecich polegające na instalacji, konserwacji lub serwisowaniu, naprawie lub likwidacji:
Wymagania dla przedsiębiorcy starającego się o uzyskanie stosownego certyfikatu, określone w odpowiednich rozporządzeniach, są następujące:
Przed wydaniem certyfikatu u przedsiębiorcy odbywa się kontrola mająca na celu sprawdzenie, czy spełnia on ww. warunki. Po uzyskaniu certyfikatu takie kontrole przeprowadzane są przynajmniej raz na 7 lat. W przypadku negatywnego wyniku kontroli wydany wcześniej certyfikat może zostać zawieszony lub cofnięty.
W jakich przypadkach nie jest wymagane posiadanie certyfikatu