Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZ artykułu dowiesz się, gdzie oddać odpady wielkogabarytowe i jak udokumentować ich odbiór?
Z artykułu dowiesz się czy trzeba wpisywać do BDO odpady, które powstały poza instalacją.
Od początku nowego roku, będą obowiązywały nowe zasady dotyczące prowadzenia ewidencji odpadów. Zmiany wprowadzi ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustawy.
Z artykułu dowiesz się:
Zdarza się, że podczas kontroli lub porządkowania spraw formalnych na jaw wychodzą błędy w dokumentacji. Co zrobić, w takiej sytuacji? Kto poniesie konsekwencje? Czy można liczyć na zmniejszenie kary, powołując się na niewiedzę o tym, że pracownik źle prowadził dokumentację?
Z artykułu dowiesz się:
Zgodnie z art. 180 ust. 1 ustawy o odpadach podmiot, który wbrew obowiązkowi nie prowadzi ewidencji odpadów albo prowadzi tę ewidencję w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym, podlega karze grzywny. W myśl art. 193 ww. ustawy orzekanie o grzywnie następuje w oparciu i na zasadach określonych w ustawie Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Pytanie o odpowiedzialność jest bardzo istotne, ponieważ kara grzywny nakładana jest na konkretną osobę. Zgodnie z ustawą o Inspekcji Ochrony Środowiska (zw. dalej ustawą ioś) odpowiedzialność za naruszenia związane z ochroną środowiska ciąży na kierowniku jednostki kontrolowanej.