TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

ewidencja odpadów

Ewidencja odpadów spoza instalacji 

Pytanie: Wytworzyliśmy odpad o kodzie 160304 - Nieorganiczne odpady inne niż wymienione w 160303 i 160380 w ilości 20 kg. Odpad jest spoza instalacji. Nie posiadamy na ten kod wpisu w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów ani w BDO. Chcemy jednak zewidencjować odpad w KEO w BDO. Jak powinniśmy postąpić? Czy mimo, że odpad należy do odpadów, które nie podlegają ewidencji możemy zaewidencjonować go w BDO nie dokonując wpisu w dziale XII (nie wytworzymy więcej niż 0,2MG w ciągu roku). Czy też należy uzupełnić ten wpis w BDO?

Z artykułu dowiesz się czy trzeba wpisywać do BDO odpady, które powstały poza instalacją. 

Od 1 stycznia 2022 roku nowe rubryki w BDO

Od początku nowego roku, będą obowiązywały nowe zasady dotyczące prowadzenia ewidencji odpadów. Zmiany wprowadzi ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustawy.

Były pracownik popełnił błędy w ewidencji odpadów - kto poniesie konsekwencje 

Zdarza się, że podczas kontroli lub porządkowania spraw formalnych na jaw wychodzą błędy w dokumentacji.  Co zrobić, w takiej sytuacji? Kto poniesie konsekwencje? Czy można liczyć na zmniejszenie kary, powołując się na niewiedzę o tym, że pracownik źle prowadził dokumentację?

Z artykułu dowiesz się:

  • kto odpowiada za błędy popełnione przez byłego pracownika
  • czy kierownik firmy może uniknąć odpowiedzialności 

Zgodnie z art. 180 ust. 1 ustawy o odpadach podmiot, który wbrew obowiązkowi nie prowadzi ewidencji odpadów albo prowadzi tę ewidencję w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym, podlega karze grzywny. W myśl art. 193 ww. ustawy orzekanie o grzywnie następuje w oparciu i na zasadach określonych w ustawie Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Pytanie o odpowiedzialność jest bardzo istotne, ponieważ kara grzywny nakładana jest na konkretną osobę. Zgodnie z ustawą o Inspekcji Ochrony Środowiska (zw. dalej ustawą ioś) odpowiedzialność za naruszenia związane z ochroną środowiska ciąży na kierowniku jednostki kontrolowanej.