Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDo 31 stycznia 2023 r. podmioty zbierające odpady komunalne muszą złożyć roczne sprawozdanie z gospodarowania odpadami komunalnymi. Sprawozdanie składa się w systemie BDO wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. W tym artykule rozwiewamy najczęściej pojawiąjące się wątpliwości dotyczące podmiotów zobowiązanych oraz wypełniania formularza sprawozdań w systemie BDO.
W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie dotyczące udokumentowania odbioru odpadów od podmiotów nieprowadzących ewidencji odpadów.
Zbliża się koniec roku, a to oznacza, że niedługo da się już dodać lub uzupełnić pewnych danych dotyczących ewidencji odpadów w BDO. Poniżej najważniejsze zasady dotyczące prowadzenia ewidencji na przełomie roku.
Zdarza się, że działanie systemu BDO zakłócane jest przez różne problemy techniczne. Nie zawsze wina leży tylko po stronie samego systemu. Czasami utrudnienia mogą wystąpić po stronie użytkownika, na przykład gdy zostanie zerwane łącze internetowe. Najważniejsze jest by nie ignorować problemu.
Z artykułu dowiesz się:
Niektóre rodzaje odpadów mogą być przekazywane osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami w celu wykorzystania na potrzeby własne. Najczęstszym przypadkiem jest przekazywanie pracownikom palet drewnianych. Informację o takim przekazaniu należy uwzględnić w karcie ewidencji odpadów w BDO. Dodatkowo warto posiadać oświadczenie, w którym przejmujący potwierdza masę i rodzaj odpadów oraz wskazuje cel wykorzystania.
Przepisy przewidują wyjątki od obowiązku wystawiania karty przekazania odpadów (KPO). KPO nie musi wystawiać m.in. nieprofesjonalny zbierający, osoba fizyczna, przedsiębiorca zwolniony z ewidencji odpadów na mocy rozporządzenia. Zawsze jednak wymagana jest dokumentacja, z której wynika, jaki odpad został przekazany i do kogo ma zostać dostarczony. Transportujący musi posiadać taki dokument w trakcie przewozu odpadów.
Jeżeli przez pomyłkę została wystawiona błędna karta, której nie należy uwzględniać w ewidencji odpadów (został wpisany błędny kod lub zły nr rejestracyjny pojazdu) trzeba sporządzić protokół. W protokole należy podać dane zarówno przekazującego odpady, transportującego jak i przyjmującego odpady.
Z artykułu dowiesz się, jak ustalić stany magazynowe odpadów, jeśli nie masz wagi do odpadów.
Z artykułu dowiesz się co kryje się pod stwierdzeniem, że ewidencję odpadów trzeba prowadzić na bieżąco.
Z artykułu dowiesz się jaką kartę wystawić, jeśli odpady komunalne po odbiorze od mieszkańców nieruchomości są przewożone do kolejnego podmiotu.
To czy sprzedawca odpadów (lub pośrednik w obrocie odpadami) musi prowadzić ewidencję odpadów i składać sprawozdania, zależy od tego, czy pełni on rolę jedynie sprzedawcy czy jest jednocześnie posiadaczem odpadów.
Z artykułu dowiesz się m.in.: