Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOsoby, które chcą otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym mogą składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Moje Ciepło".
Od 15 kwietnia 2022 roku będzie można składać wnioski o dotacje w ramach programu „Mój Prąd”. Jest to jedna z najbardziej popularnych dotacji na fotowoltaikę.
Jeżeli podmiot wprowadza produkty w opakowaniach na rynek krajowy i chce uzyskać ulgę w formie pomocy de minimis, musi złożyć stosowny wniosek.
Z artykułu dowiesz się w jaki sposób złożyć wiosek o uzyskanie pomocy de minimis.
Dofinansowania są udzielane w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Gospodarka wodno-ściekowa w zakładach przemysłowych”. Celem programu jest poprawa stanu wód powierzchniowych i podziemnych przez oczyszczanie ścieków zgodnie z wymogami Dyrektywy Rady z 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/EWG).
Z artykułu dowiesz się m.in:
Planujesz zakup nowego pojazdu zeroemisyjnego? W ramach program priorytetowego NFOŚiGW „Mój elektryk” możesz otrzymać dotacje na ten cel.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Ministerstwo Klimatu ogłosiło, że uruchomiona została kolejna część programu „Czyste Powietrze”. Dotacje udzielane w ramach tego programu mają pomóc w dalszej walce ze smogiem.
Do 9 lutego 2022 r. można składać wnioski o wsparcie w osiągnięciu neutralności klimatycznej w ramach programu LeadAir, organizowanego przez Forum Energii. Wsparcie polega na udzielaniu indywidualnego, długoterminowego doradztwa ekspertów, wymianie wiedzy i doświadczeń oraz proponowaniu praktycznych rozwiązań dopasowanych do specyfiki i potrzeb danego miasta.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 31 stycznia 2022 roku rozpocznie nabór wniosków w programie priorytetowym „Współfinansowanie Programu LIFE Część 1) Wsparcie krajowe projektów LIFE w perspektywie finansowej 2021-2027”.
W przyszłym roku zaplanowano cztery aukcje na premię kogeneracyjną za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (Combined Heat and Power, CHP) na 2022 rok. Aukcje będą przeprowadzane raz na kwartał, a pierwsza z nich odbędzie się już w marcu. Pozostałe trzy: w czerwcu, wrześniu i grudniu, zgodnie z poniższym harmonogramem.
Dnia 29 listopada 2021 roku zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 22 listopada 2021 r. w sprawie wartości referencyjnych oszczędności energii finalnej dla przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz w sprawie sposobu obliczania tych wartości (Dz.U. z 2021 r., poz. 2172). Dzięki niemu będzie można zrealizować tzw. programy bezzwrotnych dofinansowań. Dotacje ruszają już 1 stycznia 2022 roku.
Już 7 stycznia 2022 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie nabór wniosków w programie priorytetowym „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”. Dzięki niemu w całej Polsce powstanie sieć ponad 17 tysięcy punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz 20 stacji wodoru. Budżet programu wynosi 870 mln zł.
Od 3 stycznia 20222 roku będzie można składać wnioski do NFOŚiGW o dotacje na przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych. Nabór potrwa do 30 czerwca 2022 r. Do rozdysponowania jest 70 mln zł.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dotacji i pożyczek przeznaczonych m.in. na realizację projektów inwestycyjnych dotyczących budowy, modernizacji i rozwoju punktów oraz systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Wnioski o dofinansowanie można składać w trybie ciągłym do 30 czerwca 2022 r.
Z artykułu dowiesz się:
Na pomoc finansową w ramach Programu Priorytetowego Racjonalna Gospodarka Odpadami mogą liczyć jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz przedsiębiorcy (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, przedsiębiorstwa państwowe, spółki prawa handlowego, spółdzielnie).