SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi

Tematyka

Rozliczenie odpadowe drewnianych mieszadełek

Pytanie: W naszej firmie znajdują się automaty do sprzedaży żywności, w których oferujemy m.in. kawę. W ramach zakupu kawy udostępniamy drewniane mieszadełka, które pakowane są osobno w papierowe opakowania. Chcielibyśmy upewnić się, czy takie mieszadełka, których waga z opakowaniem jest znikoma, podlegają rozliczeniom z organizacją odzysku, zwłaszcza w kontekście nowych przepisów, które wejdą w życie od 2024 roku.
Opakowania
04.07.2023

Przetwarzanie odpadów poza instalacją

Pytanie: Pytanie dotyczy przetwarzania odpadów niebezpiecznych o kodzie 11 01 05* (Kwasy trawiące) poza instalacją w procesie R12 (Wymiana odpadów w celu poddania ich któremukolwiek z procesów wymienionych w pozycji). Przetwarzanie miałoby doprowadzić do utraty statusu odpadów. W ramach procesu R12 planuje się kilka czynności. Po pierwsze, odpadowe kwasy trawiące miałyby być mieszane z wapnem posodowym lub hydratyzowanym, aby wytworzyć syntetyczny gips. Ten gips mógłby być używany jako produkt w innych procesach. Po drugie, zanieczyszczenia zawarte w odpadowych kwasach trawiących miałyby zostać oddzielone, aby wytworzyć techniczny kwas siarkowy (VI). Ten kwas również mógłby być wykorzystany jako produkt w innych procesach.
Odpady niebezpieczne

Odwołanie od decyzji a jej uprawomocnienie

Pytanie: Nasza firma otrzymała nową decyzję dotyczącą zbierania i przetwarzania odpadów, wydaną przez Marszałka. Złożyliśmy odwołanie od tej decyzji w określonych częściach. Jeśli odwołanie dotyczy tylko pewnych fragmentów decyzji, czy to oznacza, że pozostała treść stała się prawomocna? Czy obecnie działamy zgodnie z warunkami określonymi w decyzji Marszałka? Czy decyzja Marszałka w tych częściach, które nie podlegają odwołaniu, jest prawomocna?
Decyzje administracyjne

Wykorzystanie własnego regranulatu i wymagane pozwolenia

Pytanie: Nasz zakład produkuje wyroby z tworzyw sztucznych. W trakcie procesu produkcyjnego powstają zlepy i nieudane wyroby, które zakład poddaje kruszeniu na kruszarce, a następnie przetwarza na swojej linii do retranslacji w celu uzyskania regranulatu. Regranulat ten jest ponownie wykorzystywany w produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Czy zakład musi posiadać zezwolenie na przetwarzanie odpadów, jeżeli przetwarza wyłącznie własne nieudane wyroby i zlepy w celu ich powrotu do procesu produkcyjnego?
Gospodarka odpadami
15.06.2023

Oddanie opon od wulkanizatora innym podmiotom

Pytanie: Chcielibyśmy zapytać się o sytuację w której firma A (przedsiębiorca) korzysta z usług wulkanizatora (firma B). Czy wulkanizator może oddać opony (uznane jako odpad) firmie A? Czy wulkanizator może oddać opony (odpady) osobie, która nie jest przedsiębiorcą i nie prowadzi firmy?
Gospodarka odpadami

Utylizacja opakowań po odczynnikach chemicznych

Pytanie: Nasze pytanie dotyczy szpitalnego laboratorium. Używamy w nim różnych odczynników. Ich pozostałości są oddawane pod kodami 18 01 07 oraz 18 01 06*. Zastanawiamy się, czy dopuszczalne jest wypłukanie opakowań po tych odczynnikach wodą, aby móc je oddać do utylizacji jako odpad komunalny, czy też muszą być przekazane pod kodem 15 01 10*?
Opakowania

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a przepisy

Pytanie: Czy właściciel przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m3/d, zlokalizowanej w aglomeracji, jest zobowiązany do przeprowadzania badań jakości ścieków zgodnie z Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych?
Emisja ścieków
05.06.2023

Niewielkie ilości odpadów niebezpiecznych w firmie a ADR

Pytanie: Jako warsztat samochodowy, regularnie przekazujemy rocznie pewne ilości odpadów niebezpiecznych do właściwych miejsc utylizacji. Na przykład, nasza działalność rocznie generuje 50 kg filtrów olejowych (odpadu o kodzie 16 01 07*) oraz 150 kg oleju z wymiany (odpad o kodzie 13 02 08* - Inne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe). W związku z tym, czy nasza firma musi posiadać doradcę ADR, czy obowiązek ten nas nie dotyczy?
Odpady niebezpieczne
31.05.2023

Klasyfikacja zużytej maszyny z instalacji przetwarzającej tworzywa sztuczne

Pytanie: Pod jakim kodem należy przekazać zużytą maszynę pochodzącą z instalacji do przetwarzania tworzyw sztucznych? Czy powinna zostać sklasyfikowana jako odpad z grupy 16, 17 czy 19? W decyzji na przetwarzanie w instalacji możemy wytworzyć odpady należące do grupy 19. Grupa 16 i 17 może zostać wytworzona poza instalacją, a maszyna stanowi integralną jej część.
Gospodarka odpadami

Ustawa SUP a firma produkująca i pakująca produkt spożywczy

Pytanie: W firmie produkujemy i pakujemy sypki produkt spożywczy w opakowanie typu PET. Zastanawiamy się, czy podlegamy pod zmianę w ustawie w sprawie jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych (tzw. SUP)?
Opłaty