SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi

Tematyka

Oczyszczalnia ścieków na terenach rolniczych

Pytanie: W bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstwa rolnego przewiduje się budowę oczyszczalni ścieków. Działka, na której ma być zlokalizowana została wydzielona bezpośrednio z terenów gospodarstwa rolnego. Wody odprowadzane z tej oczyszczalni ścieków mają być odprowadzane do rzeki kanałem, który przechodzi przez łąki zmeliorowane, na których zbierane jest siano i wypasane jest bydło mleczne. W jaki sposób możemy upewnić się czy takie usytuowanie oczyszczalni ścieków nie będzie miało negatywnego wpływu na możliwość rolniczego użytkowania terenów?
Decyzje administracyjne
27.07.2023

Świadectwo energetyczne w umowie najmu

Pytanie: Wynajmując część budynku lub lokalu należy dołączyć świadectwo charakterystyki energetycznej tej części. Czy obowiązek ten dotyczy także kiosków/wysp w centrum handlowym? Czy w przypadku najmu wyspy można dołączyć świadectwo dla całego budynku (wynajmowana jest taka naprawdę niewielka powierzchnia tego budynku, a nie lokal)? Co należy zrobić w przypadku wynajmowania pustego lokalu, kiedy nie ma możliwości sporządzenia świadectwa (w lokalu nie ma jeszcze żadnych urządzeń/instalacji) - czy w tej sytuacji można nie dołączać świadectwa do umowy najmu, czy może należy dołączyć świadectwo dla całego budynku lub postąpić jeszcze inaczej?
Energetyka
21.07.2023

Gospodarka ściekami: Odpowiedzialność, pozwolenia i umowy najmu

Pytanie: Prosimy o poradę dotyczącą odpowiedzialności za gospodarkę ściekami pochodzącymi z analizatorów w naszych laboratoriach satelitarnych. Obecnie otwieramy laboratoria w wynajmowanych lokalach. W laboratorium ścieki z analizatorów są podłączane bezpośrednio do kanalizacji, i są to ścieki przemysłowe, a nie ścieki bytowe. Po ustaleniu szczegółów dotyczących odprowadzania ścieków z analizatorów w laboratoriach satelitarnych, istotne jest zaplanowanie regularnych badań tych ścieków w akredytowanym laboratorium, zgodnie z wymaganiami określonymi w umowie dotyczącej podłączenia do sieci wodociągowej oraz odprowadzania ścieków przemysłowych dostarczanych przez wodociągi. Teraz naszym pytaniem jest, kto powinien być odpowiedzialny za przeprowadzanie tych badań i odprowadzanie ścieków: Wynajmujący czy Najemca? W obecnych umowach najmu zawarto następujące postanowienie: "Wynajmujący zobowiązuje się zapewnić Najemcy dostęp do następujących mediów: ... b) ciepłej i zimnej wody do celów sanitarnych wraz z odprowadzaniem ścieków".
Emisja ścieków
12.07.2023

Kiedy podmiot jest wprowadzającym produkty w opakowaniach

Pytanie: Nasza firma wykonuje produkty na zamówienie w Polsce, takie jak podzespoły do sprzętu AGD (np. lodówki, pralki, zamrażarki). Następnie wysyłamy je lub sprzedajemy naszemu klientowi w opakowaniach jednostkowych, zbiorczych lub transportowych. Klient montuje te podzespoły lub części w sprzęcie AGD na terenie Polski.
Pytanie brzmi, czy jako producent wprowadzamy produkty w opakowaniach na rynek i czy podlegamy opłacie produktowej? Jeśli tak, czy możemy przenieść ten obowiązek na naszego klienta? Jeśli tak, czy nasz klient może zrównoważyć masę opakowań wprowadzonych na rynek z wywiezionymi produktami w opakowaniach poza Polskę?
Opakowania

Jednorazowe talerze w szpitalu a Dyrektywa SUP

Pytanie: W szpitalu, ze względów sanitarnych i epidemiologicznych, czasami serwuje się pacjentom posiłki na jednorazowych talerzach, wraz z jednorazowymi kubkami i sztućcami. Czy taka praktyka może być uznana za wprowadzanie na rynek produktów w opakowaniach, czy też stanowi to jedynie użytkowanie wewnętrzne? W publicznej placówce zdrowia nie jest możliwe pobieranie opłat za udostępnione w ten sposób jednorazowe opakowania. Zastanawiamy się, w jaki sposób należy rozliczyć te opakowania.
Opakowania

Rozliczenie odpadowe drewnianych mieszadełek

Pytanie: W naszej firmie znajdują się automaty do sprzedaży żywności, w których oferujemy m.in. kawę. W ramach zakupu kawy udostępniamy drewniane mieszadełka, które pakowane są osobno w papierowe opakowania. Chcielibyśmy upewnić się, czy takie mieszadełka, których waga z opakowaniem jest znikoma, podlegają rozliczeniom z organizacją odzysku, zwłaszcza w kontekście nowych przepisów, które wejdą w życie od 2024 roku.
Opakowania
04.07.2023

Przetwarzanie odpadów poza instalacją

Pytanie: Pytanie dotyczy przetwarzania odpadów niebezpiecznych o kodzie 11 01 05* (Kwasy trawiące) poza instalacją w procesie R12 (Wymiana odpadów w celu poddania ich któremukolwiek z procesów wymienionych w pozycji). Przetwarzanie miałoby doprowadzić do utraty statusu odpadów. W ramach procesu R12 planuje się kilka czynności. Po pierwsze, odpadowe kwasy trawiące miałyby być mieszane z wapnem posodowym lub hydratyzowanym, aby wytworzyć syntetyczny gips. Ten gips mógłby być używany jako produkt w innych procesach. Po drugie, zanieczyszczenia zawarte w odpadowych kwasach trawiących miałyby zostać oddzielone, aby wytworzyć techniczny kwas siarkowy (VI). Ten kwas również mógłby być wykorzystany jako produkt w innych procesach.
Odpady niebezpieczne

Odwołanie od decyzji a jej uprawomocnienie

Pytanie: Nasza firma otrzymała nową decyzję dotyczącą zbierania i przetwarzania odpadów, wydaną przez Marszałka. Złożyliśmy odwołanie od tej decyzji w określonych częściach. Jeśli odwołanie dotyczy tylko pewnych fragmentów decyzji, czy to oznacza, że pozostała treść stała się prawomocna? Czy obecnie działamy zgodnie z warunkami określonymi w decyzji Marszałka? Czy decyzja Marszałka w tych częściach, które nie podlegają odwołaniu, jest prawomocna?
Decyzje administracyjne

Wykorzystanie własnego regranulatu i wymagane pozwolenia

Pytanie: Nasz zakład produkuje wyroby z tworzyw sztucznych. W trakcie procesu produkcyjnego powstają zlepy i nieudane wyroby, które zakład poddaje kruszeniu na kruszarce, a następnie przetwarza na swojej linii do retranslacji w celu uzyskania regranulatu. Regranulat ten jest ponownie wykorzystywany w produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Czy zakład musi posiadać zezwolenie na przetwarzanie odpadów, jeżeli przetwarza wyłącznie własne nieudane wyroby i zlepy w celu ich powrotu do procesu produkcyjnego?
Gospodarka odpadami
15.06.2023

Oddanie opon od wulkanizatora innym podmiotom

Pytanie: Chcielibyśmy zapytać się o sytuację w której firma A (przedsiębiorca) korzysta z usług wulkanizatora (firma B). Czy wulkanizator może oddać opony (uznane jako odpad) firmie A? Czy wulkanizator może oddać opony (odpady) osobie, która nie jest przedsiębiorcą i nie prowadzi firmy?
Gospodarka odpadami