Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPrzyjmuje się, że właściciel terenu jest również odpowiedzialny za odpady znajdujące się na tej nieruchomości. Jednak w praktyce zdarza się, że najemcy nielegalnie składowali odpady na wynajmowanych terenach. Aby uchronić się przed konsekwencjami pozostawienia odpadów przez najemcę, już podczas tworzenia umowy najmu warto uwzględnić odpowiednie zapisy. Takie zapisy mogą okazać się przydatne w przypadku potrzeby ustalenia faktycznego posiadacza odpadów.
Działalność związana z przetwarzaniem odpadów, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. Wniosek o wydanie takiego zezwolenia należy złożyć do odpowiedniego organu. Przygotowanie wniosku wymaga zgromadzenia niezbędnych dokumentów oraz informacji określonych w ustawie. Koszt uzyskania decyzji zależy od wielu czynników i może być różny w zależności od konkretnej sytuacji. W artykule ekspert radzi, jakie dokumenty są konieczne i których przepisów należy przestrzegać.
Bardzo często formą współpracy przedsiębiorców jest tzw. umowa konsorcjum. Stanowi ona bardzo dużą szansę dla wykonawcy, który nie spełnia warunków udziału w postępowaniu bądź innych wymogów zamawiającego, jest zawiązanie konsorcjum. W niniejszym artykule omówiona zostanie m.in. jakie wymogi formalne musi spełniać podmiot, który chce wspólnie złożyć ofertę i realizować zamówienie oraz wskazane zostaną cechy tego typu współpracy.
Podstawowym elementem systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę są ujęcia wody. Natomiast zapewnienie odpowiedniej jakości i ilości pobieranej wody stanowi priorytet na pierwszym etapie produkcji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jednym z głównych zadań przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego jest zapewnienie niezawodnej pracy systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy te systemy zawiodą? Jakie mogą być konsekwencje poważnych awarii? Kto jest odpowiedzialny za awarię w przedsiębiorstwie?
Odpady medyczne wymagają specjalnego postępowania, którego celem jest ograniczenie potencjalnie niebezpiecznych właściwości tych odpadów oraz ich ewentualnego szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Proces zbierania odpadów jest realizowany przez uprawnione podmioty, które posiadają odpowiednie zezwolenia. Dodatkowo te podmioty są zobowiązane do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa oraz dostosowywania się do wymagań regulacji.
Rozpoczęcie inwestycji budowlanych wiąże się z koniecznością uzyskania różnego rodzaju pozwoleń. Również elementy takie jak omawiana tu kanalizacja odprowadzająca wodę opadową i roztopową, muszą zostać wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami. W poniższym artykule omawiamy kwestie dotyczące uzyskania pozwolenia wodnoprawnego oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.