SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi - Procedury administracyjne

Tematyka

Czy odprowadzanie deszczówki ze zbiornika retencyjnego wymaga pozwolenia

Pytanie: Przedsiębiorstwo jest właścicielem nieruchomości o powierzchni kilku ha, na której budowany jest obiekt magazynowy. W ramach ww. obiektu powstawać będą dwa strumienie deszczówki, tj. deszczówka z dachu budynku magazynowego (umownie „czysta”), oraz deszczówka z powierzchni utwardzonych, dróg wewnętrznych, placów manewrowych, po których przemieszczają się pojazdy (umownie „zanieczyszczona” np. substancjami ropopochodnymi). Deszczówka z powierzchni utwardzonych będzie kierowana przez osadnik i separator substancji ropopochodnych do zbiornika retencyjnego, gdzie będzie łączona z deszczówką z dachu. Nadmiar deszczówki ze zbiornika retencyjnego będzie odprowadzany przez regulator przepływu/pompę do kanalizacji miejskiej deszczowej, na co wyraził zgodę zarządzający kanalizacją. Czy w ww. sytuacji będzie potrzebne dodatkowo pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie deszczówki ze zbiornika retencyjnego do kanalizacji?
Procedury administracyjne

Kiedy potrzebne jest zezwolenie na wycinkę drzew

Pytanie: Posiadam działkę rolną, na której wyrosły samosiejki – głównie sosna i brzoza. Ponadto mam domek letniskowy na działce leśnej, na której też wyrosły drzewa. Planuję wyciąć część z nich, bo jest ich po prostu za dużo. Czy muszę uzyskać zgodę organu administracji publicznej, aby wyciąć drzewa na tych działkach?
Procedury administracyjne
16.06.2021

Procedura ubiegania się o DUŚ dla przetwarzania odpadów

Pytanie: Obiekt, którego właścicielem jest firma X, ma być podzielony na hale produkcyjne, część biurową i socjalną. W halach będą prowadzone m.in. instalacje wymagające uzyskania decyzji środowiskowych (duś): przetwarzanie odpadów i obróbka tworzyw (firma A i B) oraz produkcja surowców do wytwarzania pianek poliuretanowych (firma C). Czy jest możliwość napisania jednego raportu o oddziaływaniu na środowisko, a po uzyskaniu duś przeniesienie jej na poszczególne podmioty? Jak wygląda procedura uzyskiwania duś?
Procedury administracyjne

Czy można ogrodzić działkę leżącą tuż przy strumieniu

Pytanie: Przedsiębiorstwo nabyło nieruchomość graniczącą ze strumieniem. Czy jest to możliwe, żeby granica działki przebiegała przy lustrze wody czy musi być jakiś odstęp? Czy musimy dokonać jakiś formalności związanych z Prawem wodnym?
Procedury administracyjne
10.06.2021

Kiedy musisz zmienić pozwolenie na wytwarzanie odpadów

Pytanie: W ustawie o odpadach jest napisane, że do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów jest zobowiązany wytwórca odpadów niebezpiecznych w ilości powyżej 1 Mg rocznie oraz odpadów innych niż niebezpieczne w ilości 5000 Mg. W naszym pozwoleniu mamy np. aluminium w ilości 15 Mg i niestety przekroczyliśmy tę ilość, jednak ogółem nie przekroczyliśmy ilości 5000 Mg odpadów innych niż niebezpieczne. Czy w takim przypadku powinniśmy również zmienić liczbę poszczególnych kodów, jeśli przekroczyliśmy ilości z pozwolenia, a nie ogółem 5000 Mg? Z czym się wiąże zmiana decyzji? Czy są naliczane koszty odnośnie do ilości?
Procedury administracyjne

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów - jaką metodę wskazać

Pytanie: Jesteśmy zakładem komunalnym − odbieramy odpady od gmin, z którymi mamy podpisane umowy oraz prowadzimy PSZOK dla naszej gminy. Chcemy uzyskać decyzję na przetwarzanie odpadów o kodach 17 01 01, 17 01 02 i 17 07 07. Gruz będzie wykorzystywany do uzupełnienia ubytków na drogach lokalnych i gruntowych na terenie gminy (jest to konieczne w celu osiągnięcia odpowiedniego poziomu recyklingu do sprawozdania). Jak powinniśmy uzupełnić we wniosku punkt dotyczący opisu stosowanej metody i wskazanie procesu przetwarzania odpadów?
Procedury administracyjne
10.06.2021