Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazUstawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zawiera przepisy regulujące kwestię gospodarowania ściekami. Na co zwróci uwagę WIOŚ?
Przegląd ekologiczny jest jednym ze sposobów, dzięki któremu można ustalić, czy jakaś instalacja nie szkodzi środowisku. Z jakich powodów organ może nakazać przeprowadzenie przeglądu ekologicznego i czy można uniknąć tego obowiązku?
Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne prowadzące działalność w zakresie dostarczania wody i odbioru nieczystości ciekłych, działające jako spółka gminna, nie miały prawnego obowiązku udostępniania organowi wykonawczemu gminy, informacji dotyczących zużycia wody przez mieszkańców gminy. Obecnie jednak wójt, burmistrz lub prezydent miasta może poprosić o takie dane.
Przepisy dotyczące magazynowania odpadów wynikające z ustawy o odpadach (uo) zostały częściowo zmienione na skutek wejścia w życie ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Ustawa weszła w życie 23 września, a zapisy dotyczące magazynowania odpadów wciąż rodzą pytania. Rozwiejmy więc wątpliwości.
Przepisy określają dopuszczalne poziomu hałasu dla różnych obszarów. W przypadku zwykłego korzystania ze środowiska przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami, kontrolę w zakresie przestrzegania tych norm może przeprowadzić wójt, burmistrz lub prezydent miasta (art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska). Natomiast kontrole w przedsiębiorstwach prowadzi WIOŚ.
Informacja o mającej się odbyć kontroli firmie, zwykle wywołuje stres. Często okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny, tym bardziej jeśli możemy się do niej przygotować. Poniżej 10 informacji, dzięki którym będziesz wiedział czego się spodziewać.
Po każdej awarii oczyszczalni ścieków trzeba sprawdzić, jak była ona projektowana, jak eksploatowana oraz jak przebiegały akcja ratunkowa i naprawa. W takiej sytuacji weryfikuje się również procedury postępowania w razie awarii, które powinien mieć każdy zakład. Jak powinna wyglądać procedura postępowania w przypadku awarii oczyszczalni ścieków?
Do zadań gminy należy nadzór nad sposobem odprowadzania przez mieszkańców nieczystości ciekłych.Podpowiadamy, co podlega takiej kontroli i jakie kary są przewidziane za wykryte niedociągnięcia.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) może skontrolować zakład przetwarzania odpadów. Jakie aspekty mogą być sprawdzane podczas takiej kontroli?
Kierowca przewożący odpady może zostać zatrzymany do kontroli. Kto ma uprawnienia do przeprowadzenia takiej kontroli? O okazanie jakich dokumentów zostanie poproszony kierujący pojazdem i jakie konsekwencje grożą za wykrycie niezgodności?