TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Procedury administracyjne - Pozwolenia wodnoprawne

Tematyka

Czy prywatny właściciel kanalizacji może pobierać opłaty za odbiór wód od innego podmiotu

Pytanie: Czy właściciel kanalizacji (spółka, która nie jest organem samorządowym ani Wodami Polskimi), do której wprowadzane są wody opadowe z terenu odrębnego podmiotu gospodarczego, może na podstawie art. 9 ust. 3 oraz art. 35 ust. 1 i ust. 3 pkt 7 ustawy Prawo wodne zawrzeć przedmiotową umowę i obciążyć drugą stronę kosztami odbioru i zagospodarowania tych wód proporcjonalnie do wielkości zlewni?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
14.07.2022

Procedura rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami

Projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami jest niezbędny przy ustalaniu linii brzegowej oraz wytyczaniu własności w sytuacji, gdy grunty znalazły się pod wodą np. wskutek przesunięcia rzek. Bywa też potrzebny w przypadku uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Porada ekspertaOchrona gleby

Czy każdy wylot wody deszczowej traktowany jest jako osobne urządzenie wodne?

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne wylot wody deszczowej jest urządzeniem wodnym wymagającym pozwolenia wodnoprawnego. Czy ilość wylotów ma wpływ na wysokość opłaty za wydanie pozwolenia wodnoprawnego?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego

Wprowadzane do kanalizacji lub do wód ścieki przemysłowe nie mogą przekraczać parametrów określonych w pozwoleniu wodnoprawnym, w przeciwnym wypadku taka decyzja może zostać cofnięta. Czy w trakcie wszczętej procedury cofnięcia pozwolenia można ubiegać się o pozwolenie na wprowadzanie ścieków do cudzej kanalizacji, do innego zakładu?

Porada ekspertaEmisja ścieków
26.04.2022

Procedura przekazania studni innemu podmiotowi

Przepisy dopuszczają możliwość przeniesienia pozwolenia wodnopranwego na rzecz innego podmiotu. A zatem podmiot, który chce przejąć studnię, nie musi ubiegać się o nową decyzję. Jak przebrnąć przez tę procedurę?

Porada ekspertaOchrona wody
26.04.2022

Kiedy trzeba się zrzec pozwolenia wodnoprawnego

Pytanie: Przed zakończeniem obowiązywania dotychczasowego pozwolenia wodnoprawnego złożyliśmy wniosek na podstawie art. 407 ustawy Prawo wodne o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Nie wnioskowaliśmy o ustalenie kolejnego okresu obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego na podstawie art. 414 ust. 2 Prawa wodnego z uwagi na nieaktualne operaty. Czy powinniśmy wcześniej wystąpić o zrzeczenie się dotychczasowego pozwolenia wodnoprawnego? Czy można określić datę, od której będzie obowiązywać zrzeczenie?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
25.04.2022

Ścieki z magazynowania destruktu asfaltowego – czy potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne?

Miejsce, w którym magazynowane są odpady, powinny być zabezpieczone tak, aby do odpadów nie przedostawały się opady deszczu lub śniegu. Nie zawsze jest to jednak możliwe i wówczas mogą powstawać niebezpieczne dla środowiska odcieki. Co to oznacza w praktyce? Czy odcieki z magazynowania destruktu asfaltowego mogą być niebezpieczne?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Czy można odroczyć termin ponownej legalizacji wodomierzy

Na mocy przepisów ustawy z 28 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, znowelizowano Prawo o miarach. Wprowadzono nowy rozdział 7a. W rozdziale tym ulokowano przepis art. 26c pozwalający na odroczenie terminu dokonania legalizacji ponownej.

Porada ekspertaOchrona wody

Podpowiadamy jak ustalić stawki za usługi wodne

Sposób ustalania stawek opłat za usługi wodne przewidziany w przepisach ustawy Prawo wodne jest bardzo podobny do systemu opłat za korzystanie ze środowiska zawartego w przepisach Prawa ochrony środowiska (POŚ). Przy ich ustalaniu kluczowe są dwa elementy. Jakie?

Porada ekspertaKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa
24.11.2021

Czy ścieki z pralni to ścieki przemysłowe? Jakie warunki powinna spełnić pralnia, żeby móc wprowadzać ścieki do kanalizacji?

Pralnie przemysłowe są jednym z największych konsumentów wody i generują bardzo dużo ścieków. Ich ilość w przybliżeniu jest równa ilości użytej wody technologicznej pomniejszonej o straty powodowane przez parowanie. Jak postępować z takimi ściekami? Czy pralnia musi mieć pozwolenie wodnoprawne?

Porada ekspertaEmisja ścieków
Pozwolenia wodnoprawne to kluczowy element prawa wodnego w Polsce. Zasady i wymogi dotyczące pozwoleń wodnoprawnych określa Ustawa Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. oraz rozporządzenia wykonawcze. Przepisy te zobowiązują przedsiębiorców do uzyskania stosownych pozwoleń przed podjęciem działań wpływających na gospodarkę wodną. Pozwolenie wodnoprawne to dokument, który reguluje działania dotyczące korzystania z wód, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, a także przekształcania terenów podmokłych. W zależności od działań przedsiębiorcy pozwolenie obejmuje różne aspekty, które są oceniane indywidualnie przez właściwe organy administracji, na przykład dotyczące bilansu wodnego, zarządzania ryzykiem powodziowym czy też ochrony ekosystemów wodnych. Przedsiębiorcy muszą wykazać, że ich planowane działania spełniają wymogi prawa wodnego i przyczyniają się do zrównoważonej gospodarki wodnej. Wszelkie niestosowne działania muszą być zgłaszane właściwym organom, doprowadzając do rewizji warunków pozwolenia.