SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów

Tematyka

Oświadczenia gminy w związku z wnioskiem o przetwarzanie odpadów

Pytanie: Do starostwa wpłynął wniosek spółki komunalnej o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów. W rejestrze KRS spółki figuruje prezes zarządu, rada nadzorcza złożona z trzech członków oraz wspólnik - gmina. Zgodnie z ustawą o odpadach, do wniosku należy załączyć m.in. zaświadczenia o niekaralności wspólnika za przestępstwa przeciwko środowisku. Czy spółka powinna dołączyć do wniosku o zezwolenie na przetwarzanie odpadów zaświadczenie o niekaralności burmistrza oraz oświadczenia burmistrza, skoro wspólnikiem jest gmina?
Decyzje administracyjne

Założenie kompostownika w firmie

Założenie kompostownika w firmie to interesujący sposób na efektywne wykorzystanie odpadów biodegradowalnych powstających na jej terenie, takich jak skórki owoców, resztki warzyw czy fusy z herbaty i kawy. Jednak jako przedsiębiorstwo, ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów. Skorzystaj z porady naszego eksperta, aby dowiedzieć się, jak motywować pracowników do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i jednocześnie nie naruszać przepisów obowiązujących w tej dziedzinie.

Gospodarka odpadami

Jak przekazać odpady z baterii i akumulatorów w firmie

Gdy firma posiada maszyny, które zasilane są akumulatorami lub bateriami, po ich zużyciu należy odpowiednio je zagospodarować. Czy firma powinna przekazać te odpady organizacji odzysku czy przekazać innemu podmiotowi? Przedstawiamy odpowiedni sposób zagospodarowania zużytych baterii i zużytych akumulatorów w firmach. Dowiedz się też jakie są różnice między organizacjami odzysku a podmiotami zbierającymi odpady oraz jaka jest odpowiedzialność wytwórcy odpadów w procesie ich przekazywania. Zapewnienie odpowiedniego recyklingu baterii pozwala nie tylko chronić środowisko, ale również uniknąć kar administracyjnych.

Baterie i akumulatory

Likwidacja stawu – czy wymagane jest pozwolenie wodnoprawne

Decyzja określająca środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia jest wymagana dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko i przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Czy likwidacja stawu będzie się zaliczała do takich przedsięwzięć? Jakich jeszcze formalności trzeba dopełnić.

Ochrona wody
05.06.2023

Poznaj dwie zasady, które pozwolą zaklasyfikować wody opadowe jako ścieki

Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych. Są jednak pewne wyjątki od tej zasady.

Emisja ścieków
29.05.2023

Jak przekazać zużyte tonery i sprzęty elektroniczne z firmy

W praktycznie każdym biurze generowane są odpady związane ze zużytym sprzętem komputerowym, gdy przestaje być on używany. Ważne jest, aby pamiętać, że niewłaściwe postępowanie z tego rodzaju odpadami może mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne i stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Jeśli zastanawiasz się, jak poprawnie zaklasyfikować i przekazać zużyte tonery od drukarek, a także nieużywane monitory, komputery, laptopy i podobne urządzenia, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Sprzęt elektryczny i elektroniczny
25.05.2023

Najczęstsze błędy przy klasyfikacji odpadów

Kod odpadu składa się z ciągu 6 cyfr, gdzie dwie pierwsze cyfry oznaczają grupę, kolejne dwie cyfry to podgrupa, a ostatnie cyfry, z wyjątkiem kodów odpadów kończących się na 99, określają rodzaj odpadu. Klasyfikacja odpadów polega na przyporządkowaniu ich odpowiednio do właściwej grupy, podgrupy i rodzaju, zachowując określoną kolejność. Aby poprawnie przyporządkować odpad do kodu, ważne jest zrozumienie jego źródła powstania i wybranie odpowiedniej grupy odpadów. Katalog odpadów zawiera 20 grup odpadów, które są podzielone na różne sektory działalności i procesy, z których mogą powstawać, np. grupa 04 - odpady z przemysłu skórzanego, futrzarskiego i tekstylnego; grupa 12 - odpady z kształtowania oraz fizycznej i mechanicznej obróbki powierzchni metali i tworzyw sztucznych.

Odpady i BDO
18.05.2023

Komu przedsiębiorca ma oddać sprzęt elektryczny lub elektroniczny

Przedsiębiorcy często mają wątpliwości dotyczące gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Gdzie należy oddać tego typu odpad?

Sprzęt elektryczny i elektroniczny
04.05.2023

Modyfikacje dotyczące powierzchni odwadnianej a pozwolenie wodnoprawne

Firma, która dysponuje pozwoleniem wodnoprawnym na wykonanie wylotu oraz na odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych do rowu, ma w planie zwiększenie odwadnianej powierzchni w taki sposób, aby ilość odprowadzanych wód się nie zwiększyła. Czy w takim wypadku powinna wystąpić o nowe pozwolenie wodnoprawne? Dowiesz się z artykułu.

Ochrona wody

Zmiana siedziby firmy a kwestie wpisu do BDO

Zdarzają się sytuacje w których firma przenosi się do innego miejsca. W takim przypadku numer BDO nadany przedsiębiorcy pozostanie nadal taki sam, ponieważ jest on przypisany do NIP, a nie do lokalizacji firmy. Jakie zmiany przedsiębiorca musi jednak wprowadzić do BDO?

BDO