Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDyrektywa SUP wprowadza nowe obowiązki, których należy przestrzegać obok istniejących już regulacji. Firma, która importuje różnego rodzaju opakowania do Polski, takie jak plastikowe butelki do wody mineralnej, zostanie zobowiązana do uiszczenia tzw. opłaty "producenckiej". W artykule dowiesz się, jakie będą te nowe obowiązki oraz kiedy wejdą one w życie.
Działalność gospodarcza może być zarejestrowana pod adresem nieruchomości mieszalnych - przykładowo w domach jednorodzinnych lub budynkach wielorodzinnych. Część mieszkania jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Powstaje pytanie, czy właścicieli takich nieruchomości obowiązuje zawarcie odrębnej umowy na odbiór odpadów komunalnych. Czy osoby prowadzące działalność gospodarczą w części mieszkalnej budynku muszą podpisywać umowę na odbiór odpadów, nawet jeśli nie ma wyraźnie wyodrębnionych lokali użytkowych?
Chów i hodowla świń są przedsięwzięciami, które mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Nie są one objęte wymogiem posiadania pozwolenia zintegrowanego. Prowadząc taką działalność na terenie gospodarstwa, prawdopodobnie znajdują się na jego terenie silosy wykorzystywane do celów karmienia zwierząt oraz magazynowania paszy. Czy zbiorniki na paszę wymagają pozwolenia emisyjnego czy też podlegają pod instalację do chowu i hodowli świń, wymagając łącznie jedynie zgłoszenia?
Dzięki audytowi Environmental Due-Diligence (EDD) inwestorzy mogą uzyskać wiarygodne informacje na temat przedmiotu transakcji, w szczególności na temat istniejących rodzajów ryzyka i potencjalnych zobowiązań z nim związanych w kontekście środowiskowym.
Producenci wody muszą zadbać o jej odpowiednią jakość, dlatego muszą badać próbki wody i przesyłać inspektorowi sanitarnemu sprawozdania z tych badań. Jak często należy je wykonywać i co grozi za zaniedbania w tej kwestii?
Jeśli Twoje przedsiębiorstwo wytwarza odpady, zwłaszcza w niewielkich ilościach i posiada wpis do BDO jako wytwórca, można rozważyć możliwość ich samodzielnego przetransportowania do odpowiedniego podmiotu, który zapewni dalsze zagospodarowanie. Czy jednak istnieją limity co do ilości odpadów, które możesz przewozić? Aby odpowiedzieć na to pytanie i zapewnić zgodność z przepisami i odpowiednią ochronę środowiska, warto sprawdzić, jakich pozwoleń potrzebuje Twoja firma.
Wysokość kary za nielegalne wycięcie drzewa nalicza się, mnożąc wysokość opłaty, jaką należałoby wnieść do urzędu za usunięcie tego drzewa, razy dwa. Czy tak dotkliwa kara może zostać umorzona w szczególnych przypadkach?
Zgodnie z ustawą o odpadach, do dnia 5 marca 2020 roku konieczne było złożenie wniosku o zmianę zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Decyzje dotyczące zezwoleń, dla których nie złożono wniosku w wymaganym terminie, wygasły. Wielu przedsiębiorców nie uzyskało zmiany zezwolenia w okresie od 2020 do 2023 roku z różnych przyczyn. Zobacz co można zrobić, żeby zabezpieczyć swoją firmę przed nieodpowiednim przekazywaniem odpadów.
Każdy rodzaj odpadu posiada kod składający się z sześciu cyfr. Pierwsze dwie cyfry określają grupę, kolejne dwie identyfikują podgrupę, a pozostałe dwie wskazują konkretny rodzaj odpadu. Każda cyfra w kodzie ma swoje znaczenie i odnosi się do określonych właściwości oraz składu odpadu. Prawidłowe zaklasyfikowanie odpadów jest niezwykle istotne, ale może czasami stanowić wyzwanie. Przeczytaj poniżej poradę naszego eksperta dotyczącą ustalenia kodu odpadu dla jednego z rodzajów odpadów powstających w zakładzie mleczarskim.