TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Sprawozdania i opłaty - Opłaty

Tematyka

Kto jest wprowadzającym produkty w opakowaniach

Wprowadzający opakowania i produkty w opakowaniach muszą się wywiązać z wielu obowiązków. W marcu 2023 roku czekają ich również obowiązki sprawozdawcze. W tym artykule przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych obowiązków.

Porada ekspertaOdpady i BDO
02.02.2023

DPO i DPR, czyli jak potwierdzić odzysk i recykling odpadów opakowaniowych

Pytanie: Wprowadzamy na rynek produkty w opakowaniach. Zawarliśmy umowę o zagospodarowaniu odpadów z firmą, która później przekazuje odebrane od nas odpady (kod odpadu 150101 opakowania z papieru i tektury) zakładom przetwarzającym do ponownego wykorzystania/recyklingu. Czy spełniamy obowiązek odzysku i recyklingu? Jakie dokumenty są potrzebne, aby potwierdzić, że obowiązek został spełniony?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Import paneli fotowoltaicznych a opłata produktowa

Pytanie: W 2023 r. chcemy zakupić panele fotowoltaiczne z Czech i wprowadzić pierwszy raz na rynek polski. W jaki sposób należy obliczyć opłatę produktową wynikającą z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektroniczym? Znamy masę jaką chcemy wprowadzić na rynek, ale nie znamy masy zebranego w danym roku kalendarzowym na terytorium kraju zużytego sprzętu, powstałego ze sprzętu wprowadzonego do obrotu w danej grupie sprzętu [kg] (Mz). W jaki sposób mamy obliczyć Mz? Na karcie produktu jest informacja, że trwałość paneli wynosi 15 lat.
Pytania i odpowiedziSprzęt elektryczny i elektroniczny
10.01.2023

Wniosek o pomoc de miminis w formie papierowej nie będzie rozpatrzony

Pytanie: Firma złożyła sprawozdanie w zakresie wprowadzania produktów w opakowaniach za rok 2021 przez system BDO oraz wniosek o pomoc de minimis w formie papierowej w terminie do 15 marca 2022 r. Wniosek o pomoc de minimis został również dołączony do sprawozdania (niestety tylko pierwsza strona, nie zostały dołączone załączniki – był to przypadek.) Czy urząd marszałkowksi może odrzucić wniosek o pomoc de minimis, jeżeli został on również złożony w formie papierowej?
Pytania i odpowiedziBDO

Wyjazd do pracy tymczasowej a obowiązek opłat za śmieci

Pytanie: Czy osoby pracujące za granią, kierowcy zawodowi powinny być uwzględniani w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowania odpadami komunami z nieruchomość zamieszkałych ?
Pytania i odpowiedziOdpady komunalne
01.08.2022

W jakiej sytuacji można wygasić naliczanie opłaty za odpady komunalne

Pytanie: W jaki sposób dokonać odpisu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości zamieszkałej jeżeli właściciel nieruchomości nie złożył deklaracji zerowej, a organ posiada informacje, że tej nieruchomości nikt nie zamieszkuje np. od 1 stycznia 2022 r.? Ponadto nie ma kontaktu z tym w właścicielem nieruchomości, nie wiadomo gdzie obecnie zamieszkuje. Co w taki przypadku można zrobić, aby zakończyć naliczanie opłaty?
Pytania i odpowiedziOdpady komunalne
29.06.2022

Marnowanie żywności w placówkach handlowych - jak temu zapobiegać

W dużych placówkach handlowych bardzo często niesprzedany towar jest po prostu wyrzucany. Można jednak zapobiec temu zjawisku i spożytkować żywność w inny sposób.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Prowadzisz sklep internetowy? Ciebie też dotyczą przepisy  o ochronie środowiska

Wielu właścicieli sklepów internetowych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich też dotyczą obowiązki z zakresu ochrony środowiska. Często pomijanym obowiązkiem jest składanie raportu do KOBiZE. A co jeszcze powinni wiedzieć sprzedawcy internetowi?

Porada ekspertaBDO

Czy można połączyć działki, żeby zmniejszyć opłatę za retencję?

Gromadzenie wody opadowej na własnej działce jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia wysokości opłaty. Czy jednak połączenie kilku działek w jedną nieruchomość pozwoli na korzystniejsze wyliczenie opłaty?

Porada ekspertaOpłaty
25.01.2022

Czy taryfa może zastąpić umowę, gdy odbiorca odmówi podpisania aneksu

Pytanie: Czy nowo uchwalona taryfa wodnościekowa może z mocy prawa zastąpić umowę pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym (odbiorcą ścieków) a wytwórcą ścieków, firmą X? Nowa taryfa w odmienny sposób niż w umowie określa konsekwencje przekroczenia warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych. Firma X nie chce podpisać aneksu, który dostosowałby warunki umowy do zapisów nowej taryfy.
Pytania i odpowiedziOpłaty
25.01.2022
Opłata za korzystanie ze środowiska jest regulowana przez ustawę Prawo ochrony środowiska, ustalana jest przez podmioty korzystające ze środowiska za okres, w którym korzystanie miało miejsce. Opłaty należy wnieść za rok kalendarzowy na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego do 31 marca następnego roku. Podmioty korzystające ze środowiska muszą również przedłożyć marszałkom województw wykazy zawierające informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnych opłat. Opłaty za korzystanie ze środowiska dotyczą różnych rodzajów działalności, takich jak wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, składowanie odpadów oraz emisja gazów cieplarnianych. System opłat za korzystanie ze środowiska opiera się na stawkach określonych w odpowiednich rozporządzeniach i obwieszczeniach. W przypadku gdy roczna wysokość opłaty dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza 100 zł, nie przedkłada się wykazów o zakresie korzystania ze środowiska. Opłat nie wnosi się, jeśli roczna wysokość opłaty dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza 800 zł.