Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazJeśli przedsiębiorca nie uiścił w terminie opłaty produktowej, poniesie karę w postaci odsetek od tej kwoty. Kto i w jaki sposób wylicza te odsetki?
Nie da się uniknąć uiszczania opłaty produktowej. Można jednak zmniejszyć jej wysokość. W tekście znajdziesz cztery podpowiedzi, jak to zrobić.
Wciąż trwają prace nad przepisami dotyczącymi rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Jakie warianty ROP są przewidziane do wprowadzenia w Polsce?
Obowiązek uiszczenia opłaty produktowej pojawia się wtedy, gdy firma wprowadzająca na rynek produkty w opakowaniach nie zapewniła odzysku odpadów opakowaniowych na określonym w danym roku poziomie.
Opłata recyklingowa i opłata produktowa to dwie odrębne kwestie, które mogą, ale nie muszą odnosić się do działalności jednego podmiotu.
Publiczne kampanie edukacyjne są działaniami mającymi na celu podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa, a także wspomaganie osiągnięcia wysokiego poziomu zbierania zużytego sprzętu. Kto musi je przeprowadzić i ile to kosztuje?
Wprowadzający sprzęt jest rozliczany z wykonania obowiązku osiągnięcia minimalnego rocznego poziomu zbierania zużytego sprzętu, poziomu odzysku oraz poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu zużytego sprzętu na koniec roku kalendarzowego. Jeżeli nie wywiązał się z tego obowiązku i nie osiągnął wymaganych poziomów, to jest zobowiązany do wniesienia opłaty produktowej.
Opłatę recyklingową trzeba uiszczać za wszystkie torby jednorazowe z tworzywa sztucznego o grubości od 15 mikrometrów, chyba że służą one do pakowania żywności luzem lub służą do celów higienicznych. A co z ewidencją i sprawozdaniami?
Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny przeznaczony dla gospodarstw domowych musi wnieść zabezpieczenie finansowe. Może wybrać jedną z trzech opcji, by je uregulować.