Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNowe kary, zmiany w wytycznych dotyczących magazynowania odpadów, bardziej elastyczne podejście do zasad odbierania odpadów komunalnych - to część zmian, które wprowadziła ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Co jeszcze się zmieniło?
Różnicowanie opłat ze względu na wiek mieszkańców, wielkość lokalu, ilość zużytej wody - to tylko niektóre błędy, jakie popełniły gminy opracowując uchwały dotyczące sposobu naliczania opłat za odbiór odpadów. Piszemy o nich, by Cię przestrzec i jednocześnie zwrócić uwagę, jakich czynników przy ustalaniu opłat nie brać pod uwagę.
Zgodnie z obecnymi przepisami dokumentem potwierdzającym odbiór odpadów komunalnych jest karta przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Czy oprócz KPOK musisz posiadać jeszcze jakieś dokumenty?
Ewidencję odpadów prowadzi się m.in. przy zastosowaniu karty przekazania odpadów oraz karty przekazania odpadów komunalnych. Jeden podmiot nie może jednak wystawić obydwu tych kart jednocześnie.
Instalacja komunalna to instalacja figurująca na liście, o której mowa w art. 38b ust. 1 pkt 1 ustawy o odpadach, spełniająca wymagania najlepszej dostępnej techniki lub technologii, zapewniająca MBP niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych i wydzielanie z tych odpadów frakcji nadających się w całości lub w części do odzysku, bądź składowanie tego rodzaju odpadów.