Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Odpady komunalne

Tematyka

Analiza zmian w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej

Nowe kary, zmiany w wytycznych dotyczących magazynowania odpadów, bardziej elastyczne podejście do zasad odbierania odpadów komunalnych - to część zmian, które wprowadziła ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Co jeszcze się zmieniło?

Porada ekspertaBDO

Kiedy uchwała w sprawie sposobu naliczania opłat za odbiór odpadów może być unieważniona - analiza błędów

Różnicowanie opłat ze względu na wiek mieszkańców, wielkość lokalu, ilość zużytej wody - to tylko niektóre błędy, jakie popełniły gminy opracowując uchwały dotyczące sposobu naliczania opłat  za odbiór odpadów. Piszemy o nich, by Cię przestrzec i jednocześnie zwrócić uwagę, jakich czynników przy ustalaniu opłat nie brać pod uwagę. 

Porada ekspertaGospodarka odpadami
21.09.2021

Czy przedsiębiorcy muszą zawrzeć umowę na wywóz odpadów komunalnych

Zgodnie z obecnymi przepisami dokumentem potwierdzającym odbiór odpadów komunalnych jest karta przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Czy oprócz KPOK musisz posiadać jeszcze jakieś dokumenty?

ArtykułOdpady komunalne
30.07.2021

Ewidencje i formalności w PSZOK-u

Pytanie: Prowadzony przez gminę punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) nie musi mieć zezwolenia na zbieranie odpadów, ale czy wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś)? Czy gmina powinna prowadzić ewidencję w BDO?
Pytania i odpowiedziOdpady komunalne

Jak prowadzić ewidencję przyjętych odpadów komunalnych

Pytanie: Prowadzimy instalację komunalną MBP. Trafiają do nas odpady z gmin oraz PSZOK-ów na podstawie kart przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Zdarza się, że nasi odbiorcy chcą jednak te odpady przejmować na podstawie KPO. Czy możemy tak przekazywać odpady nieprzetwarzane u nas, objęte wyłącznie zbieraniem (opony, odpady niebezpieczne czy ZSEiE)? Czy możemy odpady zbierane na podstawie KPOK i prowadzone w KEOK przekazać na przetworzenie w procesie R13 i w jego wyniku zmienić ewidencję na KEO i KPO?
Pytania i odpowiedziOdpady komunalne

Czy KPOK można wystawić tylko na odpady z grupy 20

Ewidencję odpadów prowadzi się m.in. przy zastosowaniu karty przekazania odpadów oraz karty przekazania odpadów komunalnych. Jeden podmiot nie może jednak wystawić obydwu tych kart jednocześnie.

ArtykułOdpady komunalne
09.06.2021

Jaką rolę w procesie gospodarowania odpadami pełni instalacja komunalna

Instalacja komunalna to instalacja figurująca na liście, o której mowa w art. 38b ust. 1 pkt 1 ustawy o odpadach, spełniająca wymagania najlepszej dostępnej techniki lub technologii, zapewniająca MBP niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych i wydzielanie z tych odpadów frakcji nadających się w całości lub w części do odzysku, bądź składowanie tego rodzaju odpadów.

ArtykułOdpady komunalne
Nie każdy przedsiębiorca, który wytwarza odpady, jest zobowiązany do dokonania wpisu do BDO, ewidencji odpadów czy też do składania rocznych sprawozdań o odpadach. Takim wyjątkiem są podmioty wytwarzające odpady komunalne, podobne do tych powstających w gospodarstwach domowych. Odpady powstające w części socjalnej dla pracowników są traktowane jak odpady komunalne powstające w gospodarstwach domowych. Do tej grupy często zaliczają się firmy prowadzące działalność o charakterze usługowym czy doradczym. Jednak, jeśli chodzi o pozostałe odpady wytwarzane w wyniku prowadzonej działalności, nadal istnieje obowiązek rejestracji w BDO w zakresie wytwarzania tych odpadów. Należy jednak mieć na uwadze, że identyczne odpady mogą być sklasyfikowane w różny sposób, w zależności od miejsca, gdzie powstają.