Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOdpady stanowią nieodłączny element każdej działalności gospodarczej, a także życia codziennego. Odpowiednie postępowanie z nimi ma nie tylko pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego, lecz także umożliwia firmom działanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo, umożliwia reagowanie w sytuacjach, gdy istnieje podejrzenie o nielegalne składowanie odpadów. Niemniej jednak niezbędna jest wiedza na temat konkretnych procesów.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, taką jak salon kosmetyczny, generują odpady. W związku z tym, pojawia się pytanie dotyczące charakteru tych odpadów. Obecne w salonie kosmetycznym różnego rodzaju kosmetyki oraz opakowania po nich wymagają odpowiedniego zagospodarowania. W artykule prezentujemy, jak należy właściwie gospodarować odpadami w przypadku salonu kosmetycznego, który nie jest jednocześnie producentem odpadów medycznych.
Czystość i utrzymanie porządku w miejscu pracy to kluczowe elementy wpływające na wydajność i wizerunek przedsiębiorstw. Większość firm decyduje się na korzystanie z profesjonalnych firm sprzątających. Podczas sprzątania generowane są różnego rodzaju odpady, co rodzi pytanie, kto jest odpowiedzialny za ich zagospodarowanie – czy firma sprzątająca, czy też przedsiębiorstwo zleceniodawcy. Zobacz poradę eksperta jak najlepiej postępować w tej sytuacji, aby zapewnić prawidłowe zarządzanie odpadami i zgodność z obowiązującymi przepisami.
W Polsce ochrona środowiska i zarządzanie odpadami to kluczowe zagadnienia dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Niestety, dzikie wysypiska śmieci wciąż stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemu i zdrowia publicznego, pomimo podejmowanych działań na poziomie rządowym, samorządowym oraz w ramach oddolnych inicjatyw. W artykule przyjrzymy się problemowi nielegalnych wysypisk odpadów w Polsce, analizując ich wpływ na środowisko oraz przedstawiając konieczność wzmocnienia działań w tej dziedzinie.
Jedną z obowiązkowych uchwał podejmowanych przez radę gminy w zakresie gospodarowania opadami jest uchwała określająca górne stawki opłat ponoszonych za wywóz odpadów lub nieczystości ciekłych przez właścicieli nieruchomości, którzy nie wnoszą opłaty na rzecz gminy.
20 grudnia br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 9xb pkt 2, art. 9zc ust. 1 oraz art. 9zf ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest niezgodny z Konstytucją.
Zbliża się termin składania sprawozdań dotyczących odpadów komunalnych. Termin mija 31 stycznia, a wątpliwości związanych z funkcjonowaniem BDO jest coraz więcej.
Do 31 stycznia 2023 r. podmioty zbierające odpady komunalne muszą złożyć roczne sprawozdanie z gospodarowania odpadami komunalnymi. Sprawozdanie składa się w systemie BDO wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. W tym artykule rozwiewamy najczęściej pojawiąjące się wątpliwości dotyczące podmiotów zobowiązanych oraz wypełniania formularza sprawozdań w systemie BDO.