Określono warunki utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw
Dnia 16 listopada 2022 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 27 października 2022 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw w sprawach, w których wynikiem procesu odzysku R5 lub R12 są materiały lub produkty, które mają być wykorzystane w celach wskazanych w rozporządzeniu.
Kiedy warunki są spełnione?
Warunki utraty statusu odpadów przez odpady powstające w procesie energetycznego spalania paliw uznaje się za spełnione, jeżeli łącznie:
1) odpady powstające w procesie energetycznego spalania paliw zostaną poddane procesowi odzysku R5 lub R12;
2) materiały lub produkty powstałe w wyniku procesu odzysku poszczególnych rodzajów odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw zostaną wykorzystane do produkcji lub wykonania:
-
cementu, betonu i spoiw, podbudów, kruszyw, mieszanek związanych i niezwiązanych, robót ziemnych lub
-
gipsu syntetycznego wykorzystywanego do produkcji materiałów budowlanych lub
-
nawozów i środków wspomagających uprawę roślin;
3) materiały lub produkty powstałe w wyniku procesu odzysku poszczególnych rodzajów odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw spełniają:
-
minimalne kryteria jakościowe określone w załącznikach nr 2 oraz 3 do rozporządzenia,
-
wymagania określone w przepisach o nawozach i nawożeniu dla nawozów lub środków wspomagających uprawę roślin lub rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009;
4) materiały lub produkty powstałe w wyniku procesu odzysku poszczególnych rodzajów odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw nie spowodują bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku;
5) próbki zostały pobrane i przebadane.
Potrzebna dokumentacja
Próbki pobiera się i bada w celu potwierdzenia spełnienia warunków przez odpady powstające w procesie energetycznego spalania paliw. Pobiera i bada je laboratorium posiadające odpowiednią akredytację na zlecenie posiadacza odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw. Z badania próbek sporządza się protokół, który posiadacz odpadów przechowuje przez 5 lat.
Posiadacz odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw potwierdza, że materiały lub produkty powstałe w wyniku utraty statusu odpadów przez te odpady spełniają warunki utraty statusu odpadów sporządzając odrębnie dla każdej partii materiałów lub produktów oświadczenie o zgodności z warunkami utraty statusu odpadów.
Więcej na ten temat znajdziesz TU.
Źródło: dziennikustaw.gov.pl