Mniej odpadów opakowaniowych? UE walczy o to
Opakowania to zmora dzisiejszego świata w kontekście dbania o środowisko i recykling odpadów. Komisja Europejska postanowiła więc przedłożyć nowe, ogólnounijne przepisy dotyczące opakowań. Co ma szansę się zmienić?
Średnio każdy Europejczyk wytwarza prawie 180 kg odpadów opakowaniowych rocznie. Bez podejmowania dodatkowych działań ilość odpadów opakowaniowych wzrosłaby o 19 proc. do 2030 roku, a w przypadku odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych nawet o 46 proc. Aby to zmienić, KE przedstawiła propozycje zmian, które są elementem Europejskiego Zielonego Ładu.
Cel to mniej opakowań
Nowe przepisy zapewnią możliwość ponownego użycia opakowań, wyeliminują zbędne opakowania, ograniczą pakowanie w zbyt wiele opakowań oraz zapewnią zrozumiałe etykiety, które umożliwią prawidłowy recykling. W planach Komisji jest, by wszystkie opakowania nadawały się do recyklingu w ekonomiczny sposób do 2030 roku.
Przedsiębiorstwa będą musiały oferować konsumentom pewien odsetek produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku lub wielokrotnego napełniania, na przykład w przypadku napojów i posiłków na wynos lub w handlu elektronicznym. Nastąpi również pewna standaryzacja formatów opakowań i zrozumiałe oznakowanie opakowań wielokrotnego użytku.
Nie dla jednorazowych opakowań
Niektóre formy opakowań będą zakazane, na przykład opakowania jednorazowego użytku stosowane do podawania żywności i napojów spożywanych w restauracjach oraz kawiarniach, opakowania jednorazowego użytku do pakowania owoców i warzyw, miniaturowe butelki szamponu i inne miniaturowe opakowania w hotelach.
System zwrotu kaucji
Zgodnie z nowymi przepisami powstaną obowiązkowe systemy zwrotu kaucji dla butelek plastikowych i puszek aluminiowych. Wprowadzone zostaną również obowiązkowe wskaźniki zawartości materiałów z recyklingu, które producenci muszą włączyć do nowych opakowań z tworzyw sztucznych.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl
Źródło: europa.eu