SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Których produktów z plastiku nie będzie można używać

Od 3 lipca 2021 nie wolno używać jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych tzw. oksydegradowalnych (czyli takich, które nie ulegają biodegradacji, ani nie nadają się do recyklingu). Co w takiej sytuacji powinni zrobić przedsiębiorcy, którzy mają takie produkty w magazynach?

Dyrektywa plastikowa obowiązuje od początku tego roku i przedsiębiorcy otrzymali czas na przygotowanie się do jej wdrożenia do 3 lipca 2021 r. To z kolei oznacza, że podmioty, które po tym czasie nie wycofają ze swojej oferty jednorazowych opakowań z plastiku oksydegradowalnego, nie będą mogły ich dalej wykorzystywać, nawet jeśli będą mieli je na stanie. Dla pozostałych produktów z tworzyw sztucznych ma być wprowadzona dodatkowa opłata produktowa, która ma zniechęcić do ich używania i zwiększyć popyt na opakowania wielokrotnego użytku.

Jakie produkty nie nadają się do recyklingu?

Zakaz dotyczy produkowania i wprowadzania na rynek produktów jednorazowego użytku z wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. Są to m.in.:

  • sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki),
  • talerzyki i inne naczynia,
  • słomki i mieszadełka do napojów,
  • patyczki do uszu,
  • rączki do balonów,
  • tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

Dyrektywa plastikowa ma zostać wprowadzona do naszego obrotu prawnego po zatwierdzeniu projektu ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, który 1 kwietnia 2021 r. pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Aktualnie ww. projekt został skierowany do zaopiniowania Radzie Dialogu Społecznego. 

Projekt ustawy zakłada m.in., że:

  • jednostki handlu detalicznego, hurtowego lub gastronomiczne będą musiały pobierać dodatkową opłatę (oprócz dotychczasowej recyklingowej) od nabywającego opakowania jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego lub produkty w opakowaniach jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego – ma to zniechęcić konsumentów do kupowania towarów w jednorazowych opakowaniach;
  • podmioty, o których mowa powyżej będą miały obowiązek zapewnienia nabywcom dostępności w sprzedaży opakowań wielokrotnego użytku lub opakowań wytworzonych z materiałów innych niż tworzywa sztuczne;
  • maksymalna stawka ww. opłaty może wynieść 1 zł za jedną sztukę opakowania jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego, natomiast rzeczywista stawka opłaty, która przeznaczona jest na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z tych produktów, zostanie określona w rozporządzeniu;
  • zobowiązano przedsiębiorców prowadzących jednostki handlowe i gastronomiczne, w których są oferowane opakowania jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego lub produkty w opakowaniach jednorazowych z tworzywa sztucznego, objęte opłatą, do prowadzenia ewidencji, w postaci papierowej lub elektronicznej, liczby nabytych i wydanych ostatecznemu nabywcy opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego w danym roku kalendarzowym.

 

Podstawa prawna
  • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.
AUTOR Karolina Szewczyk-Cieślik
Karolina Szewczyk-Cieślik
specjalista ds. ochrony środowiska, właścicielka firmy zajmującej się doradztwem ekologicznym. Absolwentka Politechniki Koszalińskiej Wydz. Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz Uniwersytetu Gdańskiego Wydz. Prawa i Administracji. Specjalista ds. ochrony środowiska, właścicielka firmy zajmującej się doradztwem ekologicznym