Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Tematy tygodnia - Odpady i BDO

Tematyka

Palety transportowe – jednorazowe czy wielorazowe?

Pytanie: Firma specjalizuje się w produkcji materiałów budowlanych, które są sprzedawane na paletach. Kupujący wyraził żądanie, aby na fakturze pojawił się dodatkowy dopisek, informujący, że palety są jednorazowego użytku. Jakie potencjalne konsekwencje mogą wyniknąć dla producenta w związku z takim oznaczeniem, i czy może ono wiązać się z dodatkowymi obowiązkami dla firmy?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Wyzwanie likwidacji nielegalnych wysypisk w Polsce

W Polsce ochrona środowiska i zarządzanie odpadami to kluczowe zagadnienia dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Niestety, dzikie wysypiska śmieci wciąż stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemu i zdrowia publicznego, pomimo podejmowanych działań na poziomie rządowym, samorządowym oraz w ramach oddolnych inicjatyw. W artykule przyjrzymy się problemowi nielegalnych wysypisk odpadów w Polsce, analizując ich wpływ na środowisko oraz przedstawiając konieczność wzmocnienia działań w tej dziedzinie.

Porada ekspertaOdpady komunalne
20.07.2023

Nowe obowiązki dla rozliczania opakowań wynikające z Dyrektywy SUP

Dyrektywa SUP wprowadza nowe obowiązki, których należy przestrzegać obok istniejących już regulacji. Firma, która importuje różnego rodzaju opakowania do Polski, takie jak plastikowe butelki do wody mineralnej, zostanie zobowiązana do uiszczenia tzw. opłaty "producenckiej". W artykule dowiesz się, jakie będą te nowe obowiązki oraz kiedy wejdą one w życie.

Porada ekspertaOpakowania

Kiedy podmiot jest wprowadzającym produkty w opakowaniach

Pytanie: Nasza firma wykonuje produkty na zamówienie w Polsce, takie jak podzespoły do sprzętu AGD (np. lodówki, pralki, zamrażarki). Następnie wysyłamy je lub sprzedajemy naszemu klientowi w opakowaniach jednostkowych, zbiorczych lub transportowych. Klient montuje te podzespoły lub części w sprzęcie AGD na terenie Polski.
Pytanie brzmi, czy jako producent wprowadzamy produkty w opakowaniach na rynek i czy podlegamy opłacie produktowej? Jeśli tak, czy możemy przenieść ten obowiązek na naszego klienta? Jeśli tak, czy nasz klient może zrównoważyć masę opakowań wprowadzonych na rynek z wywiezionymi produktami w opakowaniach poza Polskę?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Jednorazowe talerze w szpitalu a Dyrektywa SUP

Pytanie: W szpitalu, ze względów sanitarnych i epidemiologicznych, czasami serwuje się pacjentom posiłki na jednorazowych talerzach, wraz z jednorazowymi kubkami i sztućcami. Czy taka praktyka może być uznana za wprowadzanie na rynek produktów w opakowaniach, czy też stanowi to jedynie użytkowanie wewnętrzne? W publicznej placówce zdrowia nie jest możliwe pobieranie opłat za udostępnione w ten sposób jednorazowe opakowania. Zastanawiamy się, w jaki sposób należy rozliczyć te opakowania.
Pytania i odpowiedziOpakowania

Zabezpieczanie przekazywania odpadów firmom

Zgodnie z ustawą o odpadach, do dnia 5 marca 2020 roku konieczne było złożenie wniosku o zmianę zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Decyzje dotyczące zezwoleń, dla których nie złożono wniosku w wymaganym terminie, wygasły. Wielu przedsiębiorców nie uzyskało zmiany zezwolenia w okresie od 2020 do 2023 roku z różnych przyczyn. Zobacz co można zrobić, żeby zabezpieczyć swoją firmę przed nieodpowiednim przekazywaniem odpadów.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Magazynowanie odpadów niebezpiecznych

Magazynowanie odpadów niebezpiecznych jest kwestią kluczową dla ochrony środowiska i zapewnienia bezpieczeństwa. Określone są zasady, których należy przestrzegać zarówno przy magazynowaniu w pomieszczeniu zamkniętym, jak i na świeżym powietrzu. W tym artykule dowiesz się, jakie wymagania są konieczne do spełnienia przy magazynowaniu odpadów niebezpiecznych.

Porada ekspertaOdpady niebezpieczne

Jak przekazać odpady z baterii i akumulatorów w firmie

Gdy firma posiada maszyny, które zasilane są akumulatorami lub bateriami, po ich zużyciu należy odpowiednio je zagospodarować. Czy firma powinna przekazać te odpady organizacji odzysku czy przekazać innemu podmiotowi? Przedstawiamy odpowiedni sposób zagospodarowania zużytych baterii i zużytych akumulatorów w firmach. Dowiedz się też jakie są różnice między organizacjami odzysku a podmiotami zbierającymi odpady oraz jaka jest odpowiedzialność wytwórcy odpadów w procesie ich przekazywania. Zapewnienie odpowiedniego recyklingu baterii pozwala nie tylko chronić środowisko, ale również uniknąć kar administracyjnych.

Porada ekspertaBaterie i akumulatory

W jaki sposób możesz zagospodarować odpady z Twojego gospodarstwa rolnego

Każdy z rodzajów odpadów, zwłaszcza odpadów niebezpiecznych, ma właściwe dla siebie sposoby bezpiecznego zagospodarowania. W gospodarstwie rolnym powstają różne rodzaje odpadów.

Porada ekspertaOdpady niebezpieczne
14.04.2023

Biznes z ekologią w tle – Targi Ekotech już 8 i 9 marca w Targach Kielce!

Innowacyjna platforma internetowa i najnowsze modele rozdrabniaczy przemysłowych dla branży gospodarki odpadami, urządzenia wykorzystujące sztuczną inteligencję do recyklingu, inteligentny kosz na śmieci, pojazdy do branży komunalnej, a także nowy model Ekozgniatarki – to tylko część nowoczesnych rozwiązań zaprezentowanych już od 8 do 9 marca podczas 23. edycji Targów Ekotech w Targach Kielce. W tym samym czasie odbędą się jubileuszowe Targi Enex.

Tekst marketingowyKontrole i kary
06.03.2023