Import produktów ekologicznych pod kontrolą
Dnia 1 stycznia 2022 roku wejdzie w życie rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (2021/2307) ustanawiające przepisy dotyczące dokumentów i powiadomień wymaganych w przypadku produktów ekologicznych i produktów w okresie konwersji przeznaczonych do przywozu do Unii.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia importer (lub inny podmiot odpowiedzialny za transport) będzie musiał wcześniej powiadomić o przybyciu przesyłki kontrolę graniczną lub punkt dopuszczenia do obrotu. Konieczne będzie też wypełnienie świadectwa kontroli i przedłożenie go w systemie TRACES (ang. Trade Control and Expert System) odpowiedniemu organowi kontrolnemu lub certyfikującemu importera.
Importer, pierwszy odbiorca i odbiorca powinni przedstawić świadectwo kontroli lub wyciąg ze świadectwa kontroli na żądanie organów kontrolnych lub jednostek certyfikujących.
Wyciąg ze świadectwa kontroli sporządza się w języku urzędowym lub w jednym z języków urzędowych państwa członkowskiego, w którym partia ma zostać dopuszczona do obrotu. Państwo członkowskie może wyrazić zgodę na sporządzanie wyciągu ze świadectw w innym języku urzędowym Unii oraz dołączanie do nich w stosownych przypadkach tłumaczenia poświadczonego.
Jeżeli podczas weryfikacji zgodności przesyłki zgodnie z art. 6 rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/2306 stwierdzone zostaną przypadki podejrzewanej lub stwierdzonej niezgodności, dane państwo członkowskie niezwłocznie powiadamia o tym Komisję i pozostałe państwa członkowskie za pomocą systemu informatycznego rolnictwa ekologicznego (OFIS) oraz wzoru określonego w sekcji 4 załącznika II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/279. Komisja informuje właściwy organ lub – w stosownych przypadkach – organ kontrolny lub jednostkę certyfikującą danego państwa trzeciego.
eur-lex.europa.eu