Surowsze limity dla substancji zanieczyszczających powietrze
Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie zmian w przepisach w celu poprawy jakości powietrza w krajach unijnych. Ustanowiono bardziej rygorystyczne limity na 2035 rok dla wielu substancji zanieczyszczających, w tym pyłu zawieszonego (PM2.5, PM10), NO2 (dwutlenku azotu), SO2 (dwutlenku siarki) i O3 (ozonu).
Europosłowie podkreślili także potrzebę zwiększenia liczby punktów pobierania próbek jakości powietrza.
Więcej punktów monitorowania jakości powietrza
Na obszarach miejskich na dwa miliony mieszkańców powinien przypadać co najmniej jeden punkt monitorowania. W miejscach, w których prawdopodobne występuje wysokie stężenie ultradrobnych cząstek (UFP), sadzy, rtęci i amoniaku (NH3), powinien znajdować się jeden punkt poboru próbek na milion mieszkańców. Europosłowie chcą zharmonizować obecnie rozdrobnione i nieintuicyjne wskaźniki jakości powietrza w całej UE.
Odszkodowanie za naruszenie nowych przepisów
Europarlament chce również, aby nowe przepisy dawały obywatelom, których zdrowie ucierpiało, większe prawo do odszkodowania w przypadku ich naruszenia. Posłowie PE proponują, by wszystkie państwa członkowskie musiały również opracować harmonogramy dla wymaganej jakości powietrza. Miałyby określać krótko- i długoterminowe środki dla osiągnięcia zgodności z nowymi wartościami granicznymi.
PE jest teraz gotowy do rozpoczęcia negocjacji z Radą UE w sprawie ostatecznego kształtu przepisów. Zanieczyszczenie powietrza jest nadal główną przyczyną przedwczesnych zgonów w UE.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: PAP