TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Nowa dyrektywa w sprawie przestępczości środowiskowej zatwierdzona

Rada Unii Europejskiej 26 marca 2024 r. formalnie przyjęła dyrektywę o ochronie środowiska poprzez prawo karne. Akt ma poprawić wykrywanie i ściganie przestępstw przeciwko środowisku.

Nowa dyrektywa zastępuje poprzedni akt z 2008 roku. Będzie miała ona zastosowanie wyłącznie do przestępstw popełnionych w UE. Państwa członkowskie mogą jednak zdecydować się na rozszerzenie zakresu swojej jurysdykcji na przestępstwa popełnione poza ich terytorium.

Nowy, szerszy wykaz przestępstw

Liczba czynów, które będą stanowić przestępstwo, wzrośnie z 9 do 20. Nowe przestępstwa obejmują:

  • nielegalny handel drewnem, 

  • nielegalny recykling zanieczyszczających części statków oraz 

  • poważne naruszenia przepisów dotyczących chemikaliów.

Nowa dyrektywa wprowadza również klauzulę „przestępstwa kwalifikowanego”, która ma zastosowanie, gdy przestępstwo, o którym mowa w dyrektywie, zostało popełnione umyślnie i powoduje zniszczenie lub nieodwracalną albo długotrwałą szkodę w środowisku.

Sankcje i kary

Przestępstwa umyślne, które powodują śmierć osoby, podlegają karze pozbawienia wolności w maksymalnym wymiarze co najmniej dziesięciu lat. Inne przestępstwa skutkują pozbawieniem wolności do pięciu lat. Maksymalna kara pozbawienia wolności za przestępstwa kwalifikowane wynosi co najmniej osiem lat.

W przypadku firm grzywny będą wynosić co najmniej 5% całkowitego światowego obrotu w przypadku najpoważniejszych przestępstw lub alternatywnie 40 mln euro. W przypadku wszystkich pozostałych przestępstw maksymalna grzywna będzie wynosić co najmniej 3% obrotu lub alternatywnie 24 mln euro.

Państwa członkowskie będą musiały dopilnować, aby osoby fizyczne i firmy mogły zostać ukarane dodatkowymi środkami, takimi jak zobowiązanie sprawcy do przywrócenia środowiska do stanu poprzedniego lub naprawienia szkód, wykluczenie ich z dostępu do finansowania publicznego lub cofnięcie zezwoleń albo upoważnień.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: consilium.europa.eu

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska