SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Mobilne urządzenie do odzysku odpadów - z zezwoleniem czy bez

Eksperci uważają, że ustawa o odpadach zawiera luki prawne dotyczące zezwoleń na mobilne przetwarzanie odpadów, ponieważ na etapie wnioskowania trudno zdefiniować, gdzie urządzenie do przetwarzania będzie eksploatowane. Jak z tego wybrnąć?

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Czy można uzupełniać ewidencję odpadów tylko raz w miesiącu

Pytanie: Wytworzony odpad jest kilkukrotnie przyjmowany w ciągu miesiąca do magazynu. Czy dokonywanie wpisów o jego wytworzeniu w karcie ewidencji odpadów (KEO) raz w miesiącu jest wystarczające do uznania prowadzenia ewidencji na bieżąco? Dodatkowo, czy jeśli szef wykupił samochód z leasingu i jest jego właścicielem, również muszę rozliczać paliwo w opłacie za korzystanie ze środowiska?
Pytania i odpowiedziBDO

Transport próbek odpadów do laboratorium - czy potrzebny jest wpis do BDO

Pytanie: Jeżeli podmiot wykonuje usługę transportu odpadów, to musi być wpisany do rejestru BDO. Czy taki wpis trzeba mieć także wtedy, gdy przewozi się próbki odpadów do badania?
Pytania i odpowiedziBDO
26.05.2022

Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny może być także dystrybutorem

W niektórych sytuacjach wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny może być traktowany również jako dystrybutor. Czy wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami? Czy prowadzący będący jednocześnie dystrybutorem może przyjmować zużyty sprzęt tego samego rodzaju co produkowany? Czy musi mieć zezwolenie na zbieranie odpadów?

Porada ekspertaBDO
26.05.2022

Osady z czyszczenia kanalizacji nie są ściekami – jak je zaklasyfikować?

Pytanie: Czy osad z czyszczenia kanalizacji należy uznać za odpad i ewidencjonować go w BDO? Do tej pory uznawaliśmy osad za ściek komunalny zawierający jedynie wyższe stężenie zawiesin i części stałych niż typowe ścieki komunalne dopływające kanałem do oczyszczalni. Osady te są przewożone w stanie płynnym cysterną i dostarczane bezpośrednio na wlot oczyszczalni, podobnie jak ścieki z szamba.
Pytania i odpowiedziBDO
05.05.2022

Marnowanie żywności w placówkach handlowych - jak temu zapobiegać

W dużych placówkach handlowych bardzo często niesprzedany towar jest po prostu wyrzucany. Można jednak zapobiec temu zjawisku i spożytkować żywność w inny sposób.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Transport odpadów z Ukrainy

Pytanie: Firma A działająca w Polsce przekazuje towar podmiotowi B w Ukrainie, który wykonuje usługę na powierzonym towarze i pozostały odpad z towaru oddaje firmie A. Odpad nie wraca jednak do firmy A, tylko jedzie bezpośrednio do nas - instalacji odzysku w Polsce. Jak powinien wyglądać prawidłowo wypełniony załącznik VII, a co za tym idzie ewidencja w BDO i kto powinien go przygotować – my czy firma A?
Pytania i odpowiedziBDO

Czy w jednym pomieszczeniu można magazynować nowy oraz przepracowany olej

Przepisy zabraniają łącznego magazynowania odpadów i przedmiotu lub substancji, które utraciły status odpadów, a także magazynowania przedmiotu lub substancji, które utraciły status odpadów w miejscach przeznaczonych do magazynowania odpadów lub składowania odpadów. Czy w związku z tym łączne magazynowanie olejów odpadowych z nowymi olejami również jest zakazane?

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Kiedy sprzedaż olejów odpadów jest nielegalna

Oleje odpadowe powinny być w pierwszej kolejności poddawane regeneracji. Mogą być poddawane recyklingowi innemu niż regeneracja, jeżeli recykling ten zapewnia wynik całkowity równoważny lub korzystniejszy dla środowiska. Co zrobić, jeśli ich regeneracja jest niemożliwa?

 

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Prowadzisz sklep internetowy? Ciebie też dotyczą przepisy  o ochronie środowiska

Wielu właścicieli sklepów internetowych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich też dotyczą obowiązki z zakresu ochrony środowiska. Często pomijanym obowiązkiem jest składanie raportu do KOBiZE. A co jeszcze powinni wiedzieć sprzedawcy internetowi?

Porada ekspertaBDO
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.