Znamy ilość gazu ziemnego sprzedawanego za pośrednictwem giełdy towarowej na lata 2022 i 2023
Dnia 10 listopada 2022 r. wpłynął do Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie ilości gazu ziemnego wysokometanowego wprowadzonego do sieci przesyłowej w 2022 i 2023 roku. Jaka będzie jego minimalna ilość?
W obecnym stanie prawnym przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się obrotem paliwami gazowymi są obowiązane do sprzedaży na giełdach towarowych nie mniej niż 55% gazu ziemnego wysokometanowego wprowadzonego w danym roku do sieci przesyłowej:
- w punktach wejścia do krajowego systemu przesyłowego na połączeniach z systemami przesyłowymi innych państw lub
- siecią gazociągów kopalnianych, lub
- terminalami skroplonego gazu ziemnego.
Powody obniżenia
Uzasadnieniem dla m.in. czasowego obniżenia poziomu tzw. obliga giełdowego dla gazu ziemnego jest sytuacja na rynku gazu wynikająca z manipulacji dokonywanych przez rosyjską spółkę Gazprom na europejskim rynku gazu oraz z ryzyka nieprzewidzianych przerw w dostawach paliw gazowych w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
Duże wahania cen gazu ziemnego na europejskich giełdach, w tym na Towarowej Giełdzie Energii, generują dla spółek energetycznych zagrożenia dla ich płynności. Ponadto wysokie ceny surowca skutkują koniecznością wnoszenia znacząco wyższych niż dotychczas depozytów zabezpieczających transakcje.
Poziom 30%
Na tej podstawie minister właściwy do spraw energii postanowił czasowo – na 2022 i 2023 rok – obniżyć ilość gazu ziemnego sprzedawanego za pośrednictwem giełdy towarowej do poziomu 30%. Wpłynie to pozytywnie na kondycję finansową przedsiębiorstw energetycznych. Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: rcl.gov.pl