Informacje dotyczące umów na dostawy gazu ziemnego o charakterze transgranicznym
Przedsiębiorstwa energetyczne muszą przekazać informacje na temat kontraktów na dostawy gazu, mających wymiar transgraniczny. Obowiązek ten wynika z przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1938 z 25 października 2017 r. dotyczącego środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego i uchylającego rozporządzenie (UE) 994/2010.
W przypadku zawarcia takiego kontraktu w okresie 01.10.2022 r. - 30.09.2023 r. stosowną informację należy przesyłać do 30 września 2023 r. na adres: [email protected].
Jakie informacje należy przekazać?
Każde przedsiębiorstwo energetyczne, które posiada zawarte umowy na dostawy gazu ziemnego o charakterze transgranicznym na okres dłuższy niż rok, zobowiązane jest przekazać Ministrowi Klimatu i Środowiska informacje o:
-
okresie obowiązywania umowy,
-
określonych w umowie rocznych ilościach gazu,
-
określonych w umowie maksymalnych dziennych ilościach gazu w przypadku stanu alarmowego lub stanu nadzwyczajnego,
-
określonych w umowie punktach dostawy,
-
minimalnych dziennych i miesięcznych ilościach gazu,
-
warunkach wstrzymania dostaw gazu.
Informacje trafią do KE
Dodatkowo należy wskazać, czy dana umowa – indywidualnie lub łącznie z innymi umowami zawartymi z tym samym dostawcą lub z podmiotami z nim powiązanymi – powoduje osiągnięcie lub przekroczenie 28% rocznego zużycia gazu ziemnego w Polsce, tj. 53,049 TWh.
Pozyskane informacje, po ich zanonimizowaniu, zostaną przekazane do Komisji Europejskiej i posłużą do przeprowadzenia kompleksowej oceny stanu bezpieczeństwa dostaw gazu na poziomie krajowym, regionalnym oraz unijnym.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: gov.pl/web/klimat