TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona wody i gleby - Emisja ścieków

Tematyka

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a przepisy

Pytanie: Czy właściciel przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m3/d, zlokalizowanej w aglomeracji, jest zobowiązany do przeprowadzania badań jakości ścieków zgodnie z Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
05.06.2023

Poznaj dwie zasady, które pozwolą zaklasyfikować wody opadowe jako ścieki

Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych. Są jednak pewne wyjątki od tej zasady.

ArtykułEmisja ścieków
29.05.2023

Zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych – która stacja zlewna jest właściwa

Przedsiębiorca składający wniosek o wydanie zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych, przydomowych oczyszczalni ścieków oraz transport nieczystości ciekłych musi we wniosku wskazać stację zlewną znajdującą się na terenie aglomeracji, na której terenie jest planowana działalność.

Porada ekspertaEmisja ścieków
23.03.2023

Procedura ubiegania się o zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych

Jeżeli na danym terenie nie ma sieci kanalizacyjnej, właściciel nieruchomości musi wyposażyć ją w zbiornik nieczystości ciekłych. Zbiornik ten musi być opróżniany, a nieczystości ciekłe przekazane do stacji zlewnych. Na prowadzenie takiej działalności wymagane jest zezwolenie. Jak je uzyskać?

Porada ekspertaEmisja ścieków
21.02.2023

Promesa wydania pozwolenia wodnoprawnego - co się kryje pod tym pojęciem

Przed uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego inwestor może złożyć wniosek o udzielenie przyrzeczenia wydania pozwolenia wodnoprawnego. Taka promesa wydawana jest na co najmniej rok. Czemu służy przyrzeczenie pozwolenia wodnoprawnego?

Porada ekspertaEmisja ścieków
27.01.2023

Czy gmina może odmówić przejęcia urządzenia wod.-kan.

Gmina ma obowiązek przejęcia urządzeń wod.-kan. wybudowanych ze środków własnych inwestora. Tak wynika z przepisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu  w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Co jednak zrobić, gdy odmówi takiego przejęcia? Czy ma do tego prawo?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Kara za opóźnione sprawozdanie z wywozu ścieków niezgodna z Konstytucją

20 grudnia br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 9xb pkt 2, art. 9zc ust. 1 oraz art. 9zf ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest niezgodny z Konstytucją.

Porada ekspertaOdpady komunalne
16.01.2023

Jak powinna przebiegać procedura odpłatnego przejęcia urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych przez gminę

Pytanie: Jak wygląda przejęcie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych przez gminę? Czy gmina może odmówić przejęcia takich urządzeń?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
28.11.2022

Gospodarka wodno-ściekowa - nowe stawki opłat od 1 stycznia 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe stawki opłat w gospodarce wodno-ściekowej, czyli m.in.: opłaty legalizacyjnej, opłaty podwyższonej za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz stawki opłat za udzielanie zgód wodnoprawnych. Ile dokładnie wyniosą?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Metody oczyszczania odcieków ze składowiska

Odcieki ze składowiska odpadów mogą mieć różny skład chemiczny, co może być problematyczne przy doborze odpowiedniej metody ich oczyszczania. Ponadto skład odcieków może się zmieniać w czasie i zależy od rodzaju składowanych odpadów.

ArtykułEmisja ścieków
Regulacje dotyczące emisji ścieków przez przedsiębiorstwa są precyzyjnie określone i wynikają z kilku kluczowych dokumentów prawnych. Najważniejsze z nich to Ustawa Prawo wodne oraz Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie warunków, jakim muszą odpowiadać wody i ścieki. Odpowiedzialność za prawidłowe gospodarowanie ściekami spoczywa na przedsiębiorcy. Wymaga to przede wszystkim odpowiedniego zaprojektowania i eksploatacji urządzeń do oczyszczania ścieków oraz kontroli jakości wód oczyszczonych. Ważne jest, aby przestrzegać rygorystycznych standardów, które zapewniają ochronę gleby i wód. W Polsce istnieje rozbudowany system kontroli prowadzony przez Państwową Inspekcję Ochrony Środowiska. Regularne inspekcje, próbki ścieków i monitorowanie jakości gleby to tylko niektóre z narzędzi, które służą do zapewnienia przestrzegania przepisów. Naruszenie tych regulacji może prowadzić do konsekwencji prawnych. Poważne przypadki mogą skutkować nawet karami kryminalnymi.