SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU (edycja II) Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona wody i gleby - Emisja ścieków

Tematyka

Jak zoptymalizować zużycie wody w projektach budowlanych?

Planując inwestycję budowlaną, istotne jest uwzględnienie środowiskowych aspektów, zwłaszcza związanych z zużyciem wody. Zarówno podczas eksploatacji budynku, jak i w procesie wytwarzania ścieków, istnieje potencjalne ryzyko negatywnego wpływu na środowisko. Oto kilka praktycznych rozwiązań, które mogą pomóc w ograniczeniu zużycia wody w trakcie cyklu życia obiektu budowlanego.

Porada ekspertaEmisja ścieków
06.05.2024

Czy można odprowadzać ścieki do rzeki

Pytanie: Czy Prawo wodne przewiduje możliwość odprowadzania ścieków do rzeki? Jakie konsekwencje grożą zakładowi, jeżeli odprowadza nieoczyszczone ścieki przemysłowe do potoku?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków

Biogazownia dla oczyszczalni ścieków, czyli jak wykorzystać osady ściekowe

Biogazownia na terenie oczyszczalni to inwestycja, która ma zagwarantowany dopływ substratu, o który w żaden specjalny sposób nie musi zabiegać. Co więcej, jest to substrat niskokosztowy i niewymagający dodatkowego transportu. Jak wykorzystać osady ściekowe?

Porada ekspertaGospodarka odpadami
23.02.2024

Oczyszczanie odcieków ze składowisk - jaką metodę wybrać?

Odcieki ze składowisk stanowią specyficzne ścieki przemysłowe, które należy poddać odpowiedniej metodzie oczyszczania, zanim zostaną odprowadzone do środowiska. Dzielą się na metody biologiczne i fizyko-chemiczne. Którą metodę wybrać? Czym one się charakteryzują? Szczegóły w artykule.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Urządzenia wodne w praktyce - ebook

Zgodnie z art. 188 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, utrzymywanie urządzeń wodnych należy do ich właścicieli i polega na eksploatacji, konserwacji oraz remontach – w celu zachowania ich funkcji. Co to dokładnie oznacza? Jakie konkretnie obowiązki mają właściciele urządzeń wodnych?

eBookKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa

Sankcje za brak odpowiedniego utrzymania wylotów ścieków przemysłowych

Jakie przepisy należy stosować w stosunku do wylotów urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania ścieków do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych? Na kim ciąży obowiązek utrzymywania w należytym stanie tych wylotów? W przypadku nieprzestrzegania przepisów mogą być nałożone sankcje, które mogą obejmować kary finansowe lub wymóg przeprowadzenia niezbędnych prac naprawczych

Porada ekspertaEmisja ścieków

Odmowa przyłączenia do sieci kanalizacyjnej

Pytanie: Mam pytanie dotyczące problemu, który pojawił się w mojej firmie związany ze ściekami przemysłowymi. Są one produkowane w przedsiębiorstwie, ale miejscowy Zakład Wodociągów i Kanalizacji odmówił zgody na wprowadzenie ich do systemu kanalizacyjnego. Jakie kroki możemy podjąć w tej sytuacji?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
14.11.2023

Planujesz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków? Podpowiadamy, jak się do tego przygotować

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków podlega regulacjom prawnym w zakresie przepisów Prawa budowlanego, Prawa ochrony środowiska i Prawa wodnego. Przepisy te w wielu przypadkach są niespójne i budzą sporo problemów interpretacyjnych. Pomożemy Ci usystematyzować wiedzę w tym zakresie.

Porada ekspertaEmisja ścieków
02.11.2023

Klasyfikacja ścieków – bytowe, przemysłowe czy komunalne?

Ścieki to wody wykorzystane w celach bytowych lub gospodarczych, które są ostatecznie odprowadzane do wód lub gruntu. Ciecze określane jako ścieki, zazwyczaj zawierają liczne zanieczyszczenia o zróżnicowanym charakterze. Stanowią one nieodłączny element działalności ludzkiej i mogą mieć istotny wpływ na środowisko naturalne oraz zdrowie publiczne. W zależności od ich pochodzenia i właściwości, ścieki można sklasyfikować do trzech głównych kategorii: bytowych, przemysłowych i komunalnych. W artykule zapoznasz się z metodami klasyfikacji ścieków, które obejmują analizę ich źródeł, składu, parametrów fizycznych oraz potencjalnych metod przetwarzania i neutralizacji, mających na celu zmniejszenie ich szkodliwości.

Porada ekspertaEmisja ścieków
24.10.2023

Wymagania środowiskowe dla placówki medycznej

Pytanie: Zastanawiamy się jakie wymagania środowiskowe musi spełniać placówka medyczna? Prowadzenie BDO, sprawozdawczość w BDO, raporty z emisji do powietrza np. z kotłowni czy samochodów służbowych oraz wykaz opłatowy są oczywiste. Wiemy również, że w przypadku odpadów medycznych konieczne jest zawarcie umowy na odbiór odpadów medycznych. Mamy wątpliwości natomiast czy przychodnia medyczna powinna posiadać jakieś ewentualne pozwolenia, uprawnienia czy sprowadza się to wyłącznie do prowadzenia powyższych ewidencji i składania sprawozdań?
Pytania i odpowiedziOpakowania
Regulacje dotyczące emisji ścieków przez przedsiębiorstwa są precyzyjnie określone i wynikają z kilku kluczowych dokumentów prawnych. Najważniejsze z nich to Ustawa Prawo wodne oraz Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie warunków, jakim muszą odpowiadać wody i ścieki. Odpowiedzialność za prawidłowe gospodarowanie ściekami spoczywa na przedsiębiorcy. Wymaga to przede wszystkim odpowiedniego zaprojektowania i eksploatacji urządzeń do oczyszczania ścieków oraz kontroli jakości wód oczyszczonych. Ważne jest, aby przestrzegać rygorystycznych standardów, które zapewniają ochronę gleby i wód. W Polsce istnieje rozbudowany system kontroli prowadzony przez Państwową Inspekcję Ochrony Środowiska. Regularne inspekcje, próbki ścieków i monitorowanie jakości gleby to tylko niektóre z narzędzi, które służą do zapewnienia przestrzegania przepisów. Naruszenie tych regulacji może prowadzić do konsekwencji prawnych. Poważne przypadki mogą skutkować nawet karami kryminalnymi.