SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona powietrza i akustyka - Emisja gazów i pyłów do powietrza

Tematyka

Czy producent elementów plastikowych musi składać sprawozdanie PRTR

Pytanie: W związku z rozporządzeniem w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (dalej: PRTR) mam pytanie w zakresie danych o wielkości produkcji, które wcześniej były nieobowiązkowe. Wielkość produkcji dla zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania (dalej: MBP) odpadów to ilość odpadów przetworzonych czy wytworzonych? Czy firma produkcyjna, która produkuje elementy plastikowe (część z nich jest malowana/lakierowana) i wytwarza rocznie ponad 2 Mg odpadów niebezpiecznych, które są przekazane podmiotom do zagospodarowania, podlega pod PRTR?
Pytania i odpowiedziEmisja gazów i pyłów do powietrza
24.06.2022

Błędy w deklaracjach CEEB – czy da się je poprawić

Do końca czerwca 2022 r. zarządca budynku lub lokalu musi złożyć deklarację o źródłach ogrzewania budynków do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Podpowiadamy, co się stanie, gdy deklaracja zostanie źle wypełniona lub niepodpisana.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza
21.06.2022

 LZO - kiedy potrzebne jest pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza 

Pytanie: Mamy instalację do powlekania produktów z tworzyw sztucznych, a więc znajdującą się w załączniku 9 rozporządzenia dotyczącego standardów emisyjnych. W instalacji wykorzystywane są farby wodne oraz dwa rozpuszczalniki organiczne. Łączna zdolność produkcyjna wymaga dla danego procesu poniżej 5 Mg zużycia LZO, a więc nie spełnia wszystkich warunków §31 ww. rozporządzenia. Czy instalacja wymaga pozwolenia? Dodam, że emisja wszystkich zanieczyszczeń emitowanych przez zakład (łącznie z przedmiotową instalacją) nie przekroczyła 10% wartości odniesienia/dopuszczalnych przez poszczególne zanieczyszczenia.
Pytania i odpowiedziEmisja gazów i pyłów do powietrza

Zakup agregatu prądotwórczego – czy trzeba gdzieś zgłaszać

Pytanie: Prowadzę zakład produkcyjne i planuję kupić agregat prądotwórczy o mocy 45-60 KW. Agregat ma być wykorzystywany awaryjnie podczas przerw w dostawie prądu nie wynikających z winy zakładu. Czy i gdzie trzeba zgłosić instalację agregatu?
Pytania i odpowiedziEmisja gazów i pyłów do powietrza

Zasady rozliczania i raportowania emisji z urządzeń do odciągu spalin

Pytanie: Mamy cztery emitory z wentylacją mechaniczną (3 szt. to odciągi spalin do diagnostyki autobusów na kanałach naprawczych, a 1 szt. to odciąg pojazdów benzynowych). Emisję spalin ująłem w sprawozdaniu z eksploatacji urządzeń w procesach spalania paliw w silnikach. KOBiZE wskazuje jako błąd, że w obszarze tych emitorów nie wykazano żadnej emisji. Jakie substancje są emitowane i w jakiej ilości w odniesieniu do ilości jednostkowej wyrażonej np. w Mg zużytego paliwa? Mamy też emitory na stacji paliw − jeden funkcjonuje w trakcie przeładunku benzyn silnikowych do zbiorników podziemnych, a drugi w momencie przeładunku do pojazdów. Tę emisję wykazałem w tabeli 20 − przeładunek benzyn silnikowych. Jakie substancje są emitowane i w jakiej ilości w odniesieniu do tego przeładunku?
Pytania i odpowiedziKOBiZE

Czy wentylacja musi być zgłoszona do WIOŚ

Pytanie: Czy firma prowadząca działalność powinna zgłaszać do WIOŚ takie instalacje wyciągowe, w których uwalniane jest ciepło z maszyn, hałas z wyciągów i maszyn, powietrze ze sprężarkowni?
Pytania i odpowiedziEmisja gazów i pyłów do powietrza
25.04.2022

Czym kierować się przy ocenie konieczności zgłoszenia instalacji

Pytanie: Czy używanie manualnej tokarki i frezarki na potrzeby własne wymaga zgłoszenia instalacji? Maszyny nie będą wykorzystywane do celów produkcyjnych.
Pytania i odpowiedziEmisja gazów i pyłów do powietrza

Zakres raportu o oddziaływania na środowisko dla ferm drobiu

Jeżeli przedsiębiorca planuje uruchomić przedsięwzięcie, które zalicza się do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, musi opracować raport oddziaływania na środowisko. Takim przedsięwzięciem jest m.in. ferma drobiu. W tekście omówimy kluczowe kwestie, które pomogą skrócić procedurę związaną z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, której jednym z elementów jest przygotowanie raportu.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Kiedy trzeba przeprowadzić przegląd ekologiczny

Przegląd ekologiczny jest jednym ze sposobów, dzięki któremu można ustalić, czy jakaś instalacja nie szkodzi środowisku. Z jakich powodów organ może nakazać przeprowadzenie przeglądu ekologicznego i czy można uniknąć tego obowiązku?

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Błędy w raporcie do KOBIZE i ich konsekwencje

Coraz mniej czasu zostało na złożenie raportu do KOBIZE. Przypominamy, że trzeba go złożyć do końca lutego 2022 roku. Po tym terminie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami będzie weryfikował dane podane w raporcie. Jeśli okaże się, że popełniłeś jakiś błąd, będziesz miał szansę go poprawić.

Porada ekspertaKOBiZE
Przedsiębiorców obowiązują przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń do powietrza. Ci, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza, mają obowiązek uzyskania pozwolenia emisyjnego, które jest niezbędne do prowadzenia tego rodzaju działalności. Wyjątki od obowiązku uzyskania pozwolenia są określone w przepisach prawnych. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. zawiera spis instalacji, dla których nie ma obowiązku posiadania pozwolenia emisyjnego. Licencja na emisję zanieczyszczeń do powietrza jest wydawana przez starostę, prezydenta miasta, marszałka województwa lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W przypadku braku obowiązku uzyskania pozwolenia na emisję zanieczyszczeń przedsiębiorcy mogą być zobowiązani do zgłoszenia swojej instalacji odpowiednim organom. Przedsiębiorcy, którzy nie przestrzegają obowiązku uzyskania pozwolenia emisyjnego bądź zgłoszenia instalacji, narażają się na sankcje. Należą do nich m.in. mandaty karne, wstrzymanie użytkowania instalacji czy podwyższone opłaty za korzystanie ze środowiska.