TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona powietrza i akustyka - Emisja gazów i pyłów do powietrza

Tematyka

Handel emisjami dwutlenku węgla-obowiązki i wytyczne

Emisja dwutlenku węgla jest uznawana (obok metanu) za główny czynnik powodujący zmiany klimatyczne, dlatego przedsiębiorcy muszą ją ograniczać. Unijny system handlu uprawnieniami do emisji działa na zasadzie pułapów i sprzedaży uprawnień. Jak to wygląda w Polskim prawie?

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Zbiornik na paszę a pozwolenie emisyjne

Chów i hodowla świń są przedsięwzięciami, które mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Nie są one objęte wymogiem posiadania pozwolenia zintegrowanego. Prowadząc taką działalność na terenie gospodarstwa, prawdopodobnie znajdują się na jego terenie silosy wykorzystywane do celów karmienia zwierząt oraz magazynowania paszy. Czy zbiorniki na paszę wymagają pozwolenia emisyjnego czy też podlegają pod instalację do chowu i hodowli świń, wymagając łącznie jedynie zgłoszenia?

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza
05.07.2023

Zasady rozliczania czynnika chłodniczego

Pytanie: Firma zlikwidowała klimatyzator. W Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) dokonała następnie zapisu o tym i odzysku całej zawartości czynnika, który został przekazany do fundacji PROZON. Czy należy uwzględnić tę ilość w informacji o korzystaniu ze środowiska i KOBiZE? 
Pytania i odpowiedziEmisja gazów i pyłów do powietrza
12.04.2023

Do kiedy będzie można stosować sześciofluorek siarki SF6 w rozdzielniach elektrycznych i systemach? 

Ograniczenia i zakazy stosowania sześciofluorku siarki SF6 wskazuje art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, który stanowi, że zabronione jest stosowanie heksafluorku siarki w procesie odlewania ciśnieniowego magnezu i w recyklingu stopów magnezu odlewanych ciśnieniowo.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza
15.03.2023

Czy wymiana kotłów gazowych wymaga zgłoszenia

Określenie czy kotły podlegają pod zgłoszenie emisyjne lub obowiązek uzyskania pozwolenia na wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza określa się na podstawie mocy nominalnej.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Emisje z urządzeń do krioterapii – czy trzeba złożyć raport do KOBiZE

Pytanie: Czy zużycie dwutlenku węgla, który jest stosowany przy zabiegach krioterapii w POZ powinno być uwzględnione w rocznym sprawozdaniu do KOBiZE?
Pytania i odpowiedziKOBiZE

Dwa obiegi chłodnicze - ile kart założyć w CRO

Pytanie: Jeżeli urządzenie chłodnicze wypełnione R410A w ilości 15,5 kg = 32,36 tEqCO2 ma dwa obiegi chłodnicze, a karta urządzenia jest jedna, to czy należy ją zamknąć i otworzyć dwie nowe karty urządzenia? Jeżeli urządzenie chłodnicze wypełnione R410A w ilości 2,5 kg = 5,22 tEqCO2 ma dwa obiegi chłodnicze, to czy takie urządzenie podlega pod wpis do CRO?
Pytania i odpowiedziEmisja gazów i pyłów do powietrza
24.02.2023

Emisja ze środków do dezynfekcji w gabinetach usługowych - rozliczać w KOBIZE czy nie

Pytanie: Czy gabinet kosmetyczny, fryzjer lub gabinet stomatologiczny, gdy używa środków do dezynfekcji zawierające LZO musi sporządzić raport KOBIZE? 
Pytania i odpowiedziKOBiZE

Opłaty za przeładunek oleju napędowego - wskaźniki emisji

Pytanie:
Proszę o podanie wskaźników emisji dla przeładunku oleju napędowego. Czy raportowanie emisji z przeładunku oleju napędowego należy wykonać zgodnie z lokalizacją zbiorników na olej napędowy czy tak jak inne paliwa w miejscu lokalizacji siedziby firmy.
Pytania i odpowiedziKOBiZE

Opłata za emisję w wyniku stosowania substancji chemicznych - obliczenia

Pytanie: Jak obliczyć opłatę za zanieczyszczenia emitowane w związku ze stosowanymi substancjami chemicznymi? Mamy w zakładzie wiele substancji, których zużycie roczne podawane jest w kg a nie w litrach. Proszę o wzór, jak obliczyć emisję kwasu nadoctowego, jeżeli jest on składnikiem substancji o nazwie DEKSON, której to stanowi 6%, a którego wykorzystane w zakładzie 315 kg w ciągu roku.
Pytania i odpowiedziKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa
Przedsiębiorców obowiązują przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń do powietrza. Ci, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza, mają obowiązek uzyskania pozwolenia emisyjnego, które jest niezbędne do prowadzenia tego rodzaju działalności. Wyjątki od obowiązku uzyskania pozwolenia są określone w przepisach prawnych. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. zawiera spis instalacji, dla których nie ma obowiązku posiadania pozwolenia emisyjnego. Licencja na emisję zanieczyszczeń do powietrza jest wydawana przez starostę, prezydenta miasta, marszałka województwa lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W przypadku braku obowiązku uzyskania pozwolenia na emisję zanieczyszczeń przedsiębiorcy mogą być zobowiązani do zgłoszenia swojej instalacji odpowiednim organom. Przedsiębiorcy, którzy nie przestrzegają obowiązku uzyskania pozwolenia emisyjnego bądź zgłoszenia instalacji, narażają się na sankcje. Należą do nich m.in. mandaty karne, wstrzymanie użytkowania instalacji czy podwyższone opłaty za korzystanie ze środowiska.