Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPolskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe podpisały w sierpniu porozumienie określające zasady współpracy podczas budowy infrastruktury przesyłowej PSE na nieruchomościach znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych.
W dniu 25 sierpnia 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ogłosiła, że w związku z dużym zainteresowaniem Programem „Moja Woda” jego budżet zostanie zwiększony o kolejne 100 mln zł.
Na Mazowszu znajduje się ponad 60 miejsc, w których składowane są niebezpieczne odpady. Wojewoda Tobiasz Bocheński za najgroźniejsze uznaje składowisko koło Wołomina. Obecnie próbuje przekonać samorząd województwa do częściowej likwidacji tego miejsca.
Koalicja Obywatelska 17 sierpnia 2023 r. złożyła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska i ustawy o odpadach. Ma on pomóc w organizowaniu środków na akcje ratunkowe i gaśnicze związane z pożarami odpadów oraz usuwanie ich skutków.
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030, przedłożoną przez ministra infrastruktury.
W sprawie pożaru nielegalnego składowiska odpadów, który miał miejsce pod koniec lipca 2023 roku w Przylepie, do prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. O co pyta RPO?
Niebezpieczne odpady, znajdujące się na terenie hali magazynowej w Przylepie zostaną zlikwidowane dzięki kompleksowemu wsparciu ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ten cel przeznaczone zostanie 43 mln zł, czyli 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
W czwartek 17 sierpnia 2023 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Jakie zmiany wprowadza ustawa?
Sejm na ostatnim przed wrześniem posiedzeniu przyjął nowelizację ustawy szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz o odnawialnych źródłach energii.
W dniu 17 sierpnia 2023 r. Sejm sprzeciwił się uchwale Senatu o odrzuceniu w całości ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. W konsekwencji ustawa ta została przyjęta przez posłów, a trafi teraz do podpisu prezydenta.