Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOd 1 października 2023 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o OZE, która wprowadziła m.in. nowy rodzaj wsparcia dla wytwórców biometanu. Urząd Regulacji Energetyki przygotował zakładkę dedykowaną przedsiębiorstwom, które chcą z niego skorzystać.
Komisja Europejska wydała 21 listopada 2023 r. pozytywną opinię na temat zmienionego Krajowego Planu Odbudowy. Oznacza to, że Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczki.
W środę 22 listopada 2023 r. na stronach RCL pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt ustawy, która w 2024 roku zapewni ochronę przed wzrostem kosztów energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Rząd poparł te rozwiązania.
Prawdopodobnie od 2028 r. podatek od emisji CO2 będzie doliczany do ceny paliwa. Zapłacą go wszyscy użytkownicy dróg, a nie tylko przewoźnicy, jak planowano wcześniej. Ostateczna wersja przepisów zostanie ustalona poprzez negocjacje Rady UE i Parlamentu.
W październiku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało sprawozdanie roczne z realizacji Polskiego Planu Wdrażania reform energii elektrycznej za okres wrzesień 2022 r. – sierpień 2023 r.
Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej porozumiały się 17 listopada 2023 r. w kwestii rewizji unijnych procedur dotyczących przemieszczania odpadów, w tym odpadów z tworzyw sztucznych.
W dniu 16 listopada 2023 r. Parlament Europejski zawarł porozumienie z Radą UE dotyczące projektu dyrektywy, zastępującej dyrektywę z 19 listopada 2008 r. w sprawie ochrony środowiska poprzez prawo karne. Komisja Europejska postanowiła zainicjować zaostrzenie prawa w odpowiedzi na wzrost wymierzonej w środowisko przestępczości.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie procedur oceny zgodności wyrobów wykorzystujących energię oraz ich oznakowania trafił 17 listopada 2023 r. do Rządowego Centrum Legislacji.
W związku z wejściem w życie znowelizowanych przepisów ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy o OZE do Urzędu Regulacji Energetyki zaczęły trafiać pytania od przedsiębiorców, którzy mają wątpliwości interpretacyjne wynikające z rozbieżności w rozumieniu obowiązków płynących z przepisów. URE wyjaśnia te wątpliwości.