SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Aktualności

Tematyka

Net-billing dla nowych prosumentów - od 1 kwietnia 2022 r.

1 kwietnia 2022 r. wchodzi w życie nowe rozwiązanie polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli tzw. net-billing.

Energetyka
14.01.2022

Raport o poziomach działalności - krajowe środki wykonawcze

Prowadzący instalacje, któremu przydzielono bezpłatne uprawnienia do emisji, albo który kwalifikuje się do przydziału uprawnień, musi do dnia 31 marca 2022 r. złożyć raport dotyczący poziomu działalności (raport ALC). W tym roku po raz pierwszy raporty trzeba złożyć drogą elektroniczną.

Ochrona powietrza i akustyka
14.01.2022

Transformacja energetyczna nie jest lekiem na całe zło

Zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu musimy dążyć do neutralności klimatycznej. Drogą do osiągnięcia tego celu ma być niskoemisyjna transformacja energetyczna. Problem z tym, że transformacja rozwiązuje jeden problem, a rodzi kolejny, dość poważny – tak podaje informuje brukselska wywiadownia gospodarcza Eurointelligence.

Ochrona powietrza i akustyka
12.01.2022

Wsparcie samorządów w osiąganiu neutralności energetycznej

Do 9 lutego 2022 r. można składać wnioski o wsparcie w osiągnięciu neutralności klimatycznej w ramach programu LeadAir, organizowanego przez Forum Energii. Wsparcie polega na udzielaniu indywidualnego, długoterminowego doradztwa ekspertów, wymianie wiedzy i doświadczeń oraz proponowaniu praktycznych rozwiązań dopasowanych do specyfiki i potrzeb danego miasta.

Ochrona powietrza i akustyka
12.01.2022

31 stycznia 2022 r. rusza nabór wniosków o dotacje z Programu LIFE

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 31 stycznia 2022 roku rozpocznie nabór wniosków w programie priorytetowym „Współfinansowanie Programu LIFE Część 1) Wsparcie krajowe projektów LIFE w perspektywie finansowej 2021-2027”.

Dotacje i pożyczki
11.01.2022

Dodatek osłonowy – gminy muszą same pozyskać dane o dochodach

Ministerstwo Klimatu wyjaśnia, że pracownicy gmin muszą sami pozyskać dane o dochodach, niezbędne do rozpatrzenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego i ustalenia wysokości dodatku.

Energetyka
11.01.2022

Strategia Rozwoju Nowej Mobilności w Polsce

Komitet ds. Nowej Mobilności PSPA opracowuje Strategię Rozwoju Nowej Mobilności w Polsce. Minimum 3 różne usługi współdzielonego transportu i 10 mln użytkowników nowych form mobilności w 150 miastach Polski, a także 50-procentowy udział samochodów w pełni elektrycznych we wszystkich flotach carsharingowych do 2030 r., to tylko niektóre jej założenia.

Ochrona powietrza i akustyka
07.01.2022

Uzasadnienie kosztów energii na rachunku za prąd

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

Energetyka
07.01.2022

Gminy będą mogły sprawdzić, czy masz umowę na wywóz szamba

Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym, gminy będą mogły kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane umowy z formami trudniącymi się wywozem nieczystości.

Ochrona wody i gleby
05.01.2022

Jak przepisy taksonomii wpłyną na przedsiębiorców

1 stycznia 2022 roku weszły w życie niektóre przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zwanego potocznie taksonomią. Zgodnie z jego zapisami, firmy będą musiały udowadniać, że prowadzą zrównoważony środowiskowo biznes.

Energetyka
05.01.2022