Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Aktualności

Tematyka

Uproszczenia w mechanizmie CBAM – nowa propozycja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska opublikowała projekt wniosku prawodawczego wprowadzającego uproszczenia w mechanizmie CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism). Propozycja przewiduje istotne zmiany dla importerów objętych tym mechanizmem. Uproszczenia w mechanizmie CBAM mają na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw i poprawę funkcjonowania systemu.

Ochrona powietrza i akustyka
14.03.2025

Wypalanie traw to zagrożenie dla ludzi i środowiska – kampania "Stop Pożarom Traw" ruszyła w Polsce

Wypalanie traw to ogromne zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale również dla zdrowia i życia ludzi. Jest to proceder nielegalny i zagrożony wysokimi karami, w tym nawet karą pozbawienia wolności. W Polsce ruszyła kampania edukacyjna, której celem jest przeciwdziałanie wypalaniu traw i nieużytków rolnych. Inicjatywa, w której uczestniczą Państwowa Straż Pożarna, Lasy Państwowe, Policja oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat konsekwencji tego nielegalnego procederu.

Ochrona wody i gleby
13.03.2025

Rejestracja w systemie EMAS – jak zarejestrować firmę krok po kroku?

Rejestracja w systemie ekozarządzania i audytu EMAS to potwierdzenie, że organizacja spełnia najwyższe standardy ochrony środowiska. Certyfikat przyznawany przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) świadczy o zaangażowaniu firmy w zrównoważony rozwój i efektywne zarządzanie zasobami. Jak przebiega rejestracja w systemie EMAS?

Zarządzanie ochroną środowiska
12.03.2025

Sprawozdanie o sposobie zagospodarowania otrzymanej żywności za 2024 rok – termin do 31 marca 2025 r.

Organizacje pozarządowe, które w 2024 roku otrzymały żywność od sprzedawców w celu jej przekazania osobom potrzebującym, muszą do 31 marca 2025 r. złożyać do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska sprawozdanie o sposobie zagospodarowania otrzymanej żywności. Dokument powinien zawierać szczegółowe dane dotyczące ilości otrzymanej i przekazanej żywności oraz wykaz jej dostawców. Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować konsekwencjami prawnymi.

Sprawozdania i opłaty
11.03.2025

Sprawozdanie odpadowe w BDO za 2024 rok – pamiętaj o złożeniu w terminie!

Przedsiębiorcy zobowiązani do składania sprawozdania odpadowego w BDO za 2024 rok powinni pamiętać, że termin na jego złożenie upływa ustawowo 15 marca za rok poprzedni. W 2025 roku ta data przypada w sobotę, więc termin jest do 17 marca 2025 r. Warto jednak nie czekać do ostatniej chwili i złożyć sprawozdanie już w tym tygodniu. Dokument należy przekazać za pośrednictwem systemu BDO.

Sprawozdania i opłaty
10.03.2025

Mobilne punkty zbiórki tekstyliów w miastach – wsparcie dla mieszkańców w selektywnej zbiórce

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy, które nakładają na samorządy obowiązek zbierania tekstyliów i odzieży od mieszkańców w sposób selektywny w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Mimo tego, że przepisy nie wprowadziły rewolucji, bo regulacje w zakresie selektywnej zbiórki funkcjonował od dłuższego czasu, część gmin nie zapewniała odpowiedniego, wygodnego rozwiązania dla mieszkańców. W odpowiedzi na ten wymóg, coraz więcej miast w Polsce uruchamia mobilne punkty odbioru odpadów tekstylnych.

Odpady i BDO
07.03.2025

Składowisko odpadów promieniotwórczych w Polsce – brak chętnych gmin, rząd rozważa wyższe rekompensaty

Brak chętnych do utworzenia nowego składowiska odpadów promieniotwórczych w Polsce skłania rząd do rozważenia podniesienia rekompensat dla gmin. Czy zwiększone wsparcie finansowe przekona samorządy?

Energetyka
06.03.2025

Baza BDO w pigułce. Kompendium użytkownika – przewodnik po zmianach w ewidencji odpadów i nowych obowiązkach od 2025 roku

W gospodarce odpadami, w tym w bazie BDO, zachodzą nieustanne zmiany, które wiążą się z nowymi obowiązkami dla przedsiębiorców. Nowa książka „Baza BDO w pigułce. Kompendium użytkownika” to praktyczny przewodnik, który w prosty i klarowny sposób przedstawia aktualne wymagania. Dzięki tej publikacji unikniesz błędów w ewidencji, poznasz zasady rejestracji oraz dowiesz się, jak dostosować swoją działalność do nowych przepisów.

Odpady i BDO
05.03.2025

Dotacje na punkty napraw i wymiany sprzętu oraz PSZOK

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wesprze rozwój lokalnych systemów gospodarowania odpadami. 18 miast otrzyma łącznie ponad 115 mln zł na budowę i modernizację punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) oraz punktów napraw i wymiany sprzętu. Środki te pozwolą mieszkańcom nie tylko na oddawanie odpadów do recyklingu, ale również na korzystanie z punktów naprawy i ponownego użycia przedmiotów.

Dotacje i pożyczki
04.03.2025

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody 2025 – inwestowanie w przyszłość natury

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody 2025 to globalne wydarzenie obchodzone 3 marca, mające na celu podkreślenie roli ochrony fauny i flory. Tegoroczne hasło „Finansowanie ochrony przyrody: inwestowanie w ludzi i planetę” zwraca uwagę na kluczowe aspekty finansowania działań proekologicznych i konieczność ochrony zagrożonych gatunków.

Zarządzanie ochroną środowiska
03.03.2025