TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Aktualności

Tematyka

Czy Polska jest gotowa do realizacji kolejnej fazy programu jądrowego?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka i Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Aline Des Cloizeaux 15 kwietnia 2024 r. otworzyli oficjalnie misję INIR 2, czyli Zintegrowany Przegląd Infrastruktury Jądrowej. Misja MAEA oceni gotowość Polski do realizacji kolejnej fazy Programu polskiej energetyki jądrowej.

Energetyka

Czas na wnioski o przydział uprawnień do emisji przez prowadzących instalację

Zaczął się okres przygotowania wniosków o przydział uprawnień do emisji przez prowadzących instalację w związku z wejściem w życie rozporządzenia Komisji (UE) 2024/873 z 30 stycznia 2024 r. zmieniającego rozporządzenie 2019/331 w odniesieniu do przejściowych zasad dotyczących zharmonizowanego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji w całej Unii.

Ochrona powietrza i akustyka

Nowe przepisy unijne dotyczące ścieków komunalnych

W dniu 10 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski zatwierdził nowe unijne przepisy dotyczące zbierania, oczyszczania i odprowadzania ścieków komunalnych.

Ochrona wody i gleby

Prezes URE: druga z czterech tegorocznych aukcji na premię kogeneracyjną

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną (Combined Heat and Power). Najbliższa sesja aukcji dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji odbędzie się między 3 a 5 czerwca.

Energetyka

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce będzie na czas

O pracach nad pierwszą elektrownią jądrową rozmawiała 10 kwietnia 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska z Patrickiem Fragmanem, prezesem i dyrektorem wykonawczym Westinghouse Electric Company, firmy-dostawcy amerykańskiej technologii dla polskiej elektrowni jądrowej. 

Energetyka

Zmiany w kierunku bardziej zrównoważonego i odpornego rynku gazu w UE

W dniu 11 kwietnia 2024 r. europosłowie w Parlamencie Europejskim przyjęli plany mające na celu ułatwienie wprowadzania odnawialnych i niskoemisyjnych gazów, w tym wodoru, na unijny rynek gazu.

Energetyka

Parlament przyjął reformę unijnego rynku energii elektrycznej

Reforma przyjęta przez Parlament Europejski 11 kwietnia 2024 r. sprawi, że unijny rynek energii elektrycznej będzie bardziej stabilny, przystępny cenowo i zrównoważony.

Energetyka

Nowy program NFOŚiGW „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”

16 kwietnia 2024 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi nowy program, który pozwoli odchodzić od paliw kopalnych na rzecz czystej energii w ciepłownictwie. 2 mld zł na wsparcie inwestycji dotyczących wytwarzania energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii trafi do samorządów i przedsiębiorców. 

Dotacje i pożyczki

Plany Neutralności Klimatycznej - kto zyska na ich złożeniu?

Prowadzący konkretne instalacje ciepłownicze mogą wystąpić o dodatkowy przydział uprawnień do emisji na lata 2026-2030 pod warunkiem przygotowania i przedłożenia właściwemu organowi Planu Neutralności Klimatycznej.

Ochrona powietrza i akustyka

Powstało krakowskie Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych

W Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Krakowie rozpoczęło działalność Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych. Nowa instalacja umożliwi przetworzenie aż 20 tysięcy ton worków foliowych rocznie.

Odpady i BDO